درآمد عملیاتی شرکت پتروشیمی جم در نیمه اول سال ۹۸ بیش از ۸/ ۶هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۷ درصد رشد کرده است.

بررسی عملکرد «جم» تا پایان شهریورماه نشان می‌دهد که بهای تمام شده کالای فروش رفته نیز در همین بازه زمانی بیش از ۵هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۳درصد افزایش پیدا کرده است. عمده این میزان افزایش ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه، حقوق و دستمزد براساس قانون، طبقه‌بندی حساب‌ها، افزایش نرخ هزینه‌های یوتیلیتی، هزینه تعمیر و نگهداشت و همچنین افزایش تورم سالانه بوده است.براساس این گزارش، «جم» در نیمه اول سال‌جاری سودی بالغ بر ۱۲۵۰ریال به‌ازای هر سهم شناسایی کرده است. همچنین این شرکت تا کنون پنج مرتبه افزایش سرمایه داده و در آخرین مرحله سرمایه خود را به رقم ۱۳هزار و ۸۰۰میلیارد ریال رسانده است.پتروشیمی جم یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های موجود در صنعت پتروشیمی کشور است که از حیث دارا بودن واحدهای الفین باظرفیت بالا، اهمیت بین‌المللی دارد. سهام این شرکت که از سال ۱۳۹۱ در بازار سرمایه مورد دادوستد قرار گرفته، همواره سودآوری پیوسته و مناسبی را ایجاد نموده است.

بنا بر این گزارش، شرکت پتروشیمی جم سهامدار عمده هفت شرکت فرعی شامل شرکت پلی‌پروپیلن جم، شرکت خدمات مهندسی جم صنعت‌کاران، شرکت توسعه پلیمری پادجم، شرکت توسعه پلیمر کنگان، شرکت آمیزه‌های پویا پلیمری جم، شرکت توسعه صنایع پلیمر جم و شرکت توسعه انرژی پادکیش است.از میان این هفت شرکت، سهام پلی‌پروپیلن جم با نماد «جم‌پیلن» در بازار سرمایه کشور مورد دادوستد قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه خود پتروشیمی جم خوراک این شرکت را تامین می‌کند و به تازگی روند اورهال را طی کرده، انتظاربر این است که پلی پروپیلن جم امسال دارای عملکرد مناسبی باشد.

طرح‌های توسعه‌ای شرکت شامل دو گروه طرح‌های توسعه‌ای داخل مجتمع و طرح‌های سرمایه‌گذاری خارج از مجتمع جم است. در گروه نخست شرکت دارای ۱۵ طرح است که در مراحل گوناگون قرار دارند. از بین این ۱۵ طرح می‌توان به جایگزینی خطوط آب خنک‌کننده از GRP به کربن استیل، پروژه کندانس‌سازی فلرینگ استیلنی، نصب مخزن ذخیره آب BFW جهت پروژه بویلر، احداث ساختمان سر درب صادراتی و ترمیم و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی مجتمع پتروشیمی جم اشاره نمود.

در گروه دوم نیز دو طرح سرمایه‌گذاری تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن به روش(PDH/ PP) و ABS/ Rubber همواره درحال پیشرفت است. طرح توسعه‌ای ABS/ Rubber با همراهی شرکت پلیمر پاد جم که از زیرمجموعه‌های پتروشیمی جم است، صورت می‌گیرد. شرکت دارای اهداف کلانی شامل قطع وابستگی به واردات کاتالیست، تلاش برای ایجاد اشتغال و جلوگیری از خروج ارز، توسعه و تکمیل زنجیره ارزش تولید مواد پایه الفین، تامین مستمر خوراک و یوتیلیتی مناسب برای تولید اقتصادی و حفظ حاشیه سود مناسب عملیات تولید، کاهش فروش محصولات شیمیایی به‌صورت خام فروشی، مدیریت پسماند و کاهش و پایش آلاینده‌های هوا و پساب است.  پتروشیمی جم یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های موجود در صنعت پتروشیمی کشور است که از حیث دارا بودن واحدهای الفین باظرفیت بالا، اهمیت بین‌المللی دارد. سهام این شرکت که از سال ۱۳۹۱ در بازار سرمایه مورد دادوستد قرار گرفته، همواره سودآوری پیوسته و مناسبی را ایجاد می‌نماید.

 

منبع: دنیای اقتصاد

 

فهرست