در این بسته خبری مهم‌ترین اخبار خوب اقتصادی یک‌شنبه، دوم تیرماه را بررسی می‌کنیم.

گسترش‌نیوز: ما هر روز در این بسته خبری، مهم‌ترین اخبار مثبت حوزه اقتصادی را مرور می‌کنیم.

روند شاخص صعودی شد

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در دومین روز تیرماه با رشد بیش ۳۵۷۴ واحدی به پله ۲۳۷ هزار و ۴۵۹ واحدی رسید.

شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز با صعود ۷۹ واحدی به پله ۳ هزار و ۴۶ واحدی رسید.

قیمت خودرو همچنان بر مدار کاهش

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو گفت: کاهش نسبی نرخ ارز و اخباری مبنی بر تکمیل خودروهای ناقص مانده کف کارخانجات و عرضه آنها به مشتریان، عوامل اصلی کاهش نرخ چند میلیون تومانی خودروهای داخلی است.

قیمت ۷ قلم خوراکی نزولی شد

بررسی روند تغییرات نرخ کالاها و خدمات در خردادماه نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد که نرخ ۷ قلم کالا با روندی کند به سمت نزولی شدن حرکت می‌کند. نرخ گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها ۰.۲ درصد، خوراکی‌ها ۰.۳ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۰.۶ درصد، میوه و خشکبار ۲.۲ درصد، شیر، پنیر و تخم‌مرغ ۰.۳ درصد و سبزیجات ۷.۱ درصد با کاهش مواجه شده است.

دلار در مرز ریزش به کانال ۱۲هزار تومانی

نرخ دلار در صرافی‌های بانک امروز (یکشنبه) با کاهش ۵۰ تومانی نسبت به روز گذشته در رقم ۱۳ هزار تومان آرام گرفت، یورو نیز به کانال ۱۴ هزارتومانی عقب‌نشینی کرد.

آغاز ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیرو‌های مسلح

وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیرو‌های مسلح در قالب امضای تفاهمنامه بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع امروز کلید خورد.

عرضه ۶۰ هزار خودرو طی ۲ ماه آینده

قائم‌مقام مدیرعامل ایران‌خودرو از برنامه تجاری‌سازی و عرضه حدود ۶۰ هزار دستگاه خودرو ظرف کمتر از دو ماه آینده خبر داد و گفت: با افزایش عرضه، نرخ در بازار به شرایط واقعی نزدیک خواهد شد.

تعادل نرخ خرما تا یک ماه آینده

رئیس انجمن خرما گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش‌بینی می‌شود که تولید خرما در سال زراعی جدید به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد. وی ادامه داد: با توجه به شرایط مساعد تولید در سال زراعی پیش رو، خرمای پیش رس از یک ماه آینده در بسیاری از مناطق به‌دست می‌آید، ازاین‌رو پیش‌بینی می‌شود ظرف ۱۵ روز تا یک ماه آینده نرخ خرما در بازار به تعادل برسد.

ذخیره‌سازی ۱۱ میلیارد مترمکعب آب در مخازن زیرزمینی

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها گفت: با اجرای طرح‌های آبخوان‌داری در اراضی دشت‌های مستعد پخش سیلاب، منجر به ذخیره‌سازی ۱۱ میلیارد مترمکعب آب در مخازن زیرزمینی می‌شود.

ایجاد سه هزار شغل جدید

فاز دوم شرکت مجتمع فولاد روهینا جنوب با ظرفیت تولید یک‌میلیون تن شمش آهنی و فولادی و ورق و اسلب شهریورماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

۳.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد

وزیر جهاد کشاورزی گندم، گفت: نرخ گندم امسال ۱۷۰۰ تومان تعیین شد و تاکنون ۳.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده و این روند همچنان ادامه دارد.

منابع: ایسنا، ایرنا، مهر، میزان، باشگاه خبرنگاران جوان،شاتا، فارس

فهرست