کد بورسی چیست


کد بورسی چیست

کد بورسی شناسه یکتای هر فرد برای معاملات در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس است که با داشتن آن می‌تواند برای خود (یا شرکت خود) سهام و یا اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا عرضه اولیه و یا تسهیلات مسکن خرید و فروش نمایید.

کد بورسی همانند شماره ملی منحصر به فرد است. و تا زمانی که این کد تعریف نگردد افراد نمی‌توانند در هیچ نهادی اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم نمایند و شخصاً به خریدوفروش اوراق بهادار بپردازند. به عبارت دیگر اگر قصد سرمایه گذاری در بازار بورس دارید، دریافت کد بورسی اولین گام شما برای ورود به بازار بورس اوراق بهادار تلقی می شود.

لازم به ذکر است که به کد بورسی، کد سهامداری نیز می‌گویند.

ساختار کد بورسی

ساختار کد بورسی از ترکیب سه حرف اول نام خانوادگی افراد و ۵ رقم که به‌صورت تصادفی توسط سازمان بورس تعیین می‌گردد تشکیل می شود.

البته به تازگی مشاهده شده در کدبورسی‌های جدید، حروف ابتدای نام خانوادگی وجود ندارد.

رمز خرید و فروش آنلاین سهام

بعد از دریافت کد بورسی هر فرد نیاز دارد توسط پلتفرم(یا همان سایت و یا موبایل) کارگزاری بورس، اقدام به  خرید و فروش سهام نماید. برای اینکار لازم است آن فرد از کارگزاری رمز بگیرد که پس از تکمیل مراحل ثبت نام به صورت کامل، رمز خرید و فروش آنلاین سهام برای فرد پیامک می‌شود، و با آن می‌تواند خرید و فروش آنلاین سهام و یا خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا خرید و فروش تسهیلات مسکن و یا عرضه اولیه را در بازار ایران انجام دهد.

افراد می­توانند در صورت تمایل، در چند کارگزاری اقدام به افتتاح حساب نمایند. با انجام این کار، برای کد بورسی فرد کدهای معاملاتی آنلاین متفاوتی صادر می‌گردد، در واقع کد سهامداری فرد در تمامی کارگزاری‌ها یکی است ولی هر کارگزاری برای هر فرد یک کد آنلاین معاملاتی متفاوت صادر می‌کند که آن شخص با ورود اطلاعات خود وارد سیستم معاملاتی آن کارگزاری می‌شود.

   

 

فهرست