یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر ورود بخشی از جریان نقدینگی به سمت صندوق های طلا و پیش بینی سودآوری کوتاه مدت سه صنعت،دلایل اقبال به سهم های تاثیرگذار بر شاخص را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سلمان نصیرزاده درباره شرایط بازار سهام و دیگر بازارهای رقیب به ایرنا گفت: بخشی از جریان نقدینگی به دلیل سیاست محافظه کارانه و پوشش ریسک در بحث سرمایه گذاری به سمت گواهی سپرده طلا رفته که می‌توان از آن به عنوان استراتژی سرمایه گذاری ذکر کرد.در چند روز اخیر بیشتر توجه بازار به سمت سهم‌های تأثیرگذار بر روی شاخص کل مانند فولاد مبارکه، پتروشیمی پارس، سرمایه گذاری امید و شرکت‌هایی مانند گل گهر و و چادرملو بود.

وی ادامه داد: در ابتدا اینکه در دو ماه اخیر شاهد توجه بیشتر بازار به سمت سهام کوچک‌تر بودیم و سهم‌های بزرگ در گروه فلزات اساسی و پالایشگاهی از اقبال کمتری نسبت به سهام کوچک‌تر برخوردار بودند.انتشار گزارش‌های ۳ ماهه شرکت‌ها و برگزاری مجامع در روزهای آتی از جمله مؤلفه‌های مهمی است که توانسته این شرکت‌ها را در مقطع فعلی بیشتر از هفته‌های گذشته مورد توجه قرار دهد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: شواهد موجود حاکی از آن است که گزارش‌های ۳ ماه شرکت‌های صادرات محور به دلیل افزایش میانگین نرخ ارز مثبت است به همین دلیل تقسیم سود حداکثری در مجامع می‌تواند کمکی در بهبود قیمت سهام این گونه صنایع باشد.در چند روز اخیر در حوزه سیاسی با برخی تنش‌ها از جمله کاهش تعهدات ایران در برجام مواجه بودیم. این موضوع نشان داد بازار نسبت به فضای سیاسی و اخبار آن خنثی شده و این گونه مسائل دیگر نمی‌تواند تأثیر جدیدی را در عملکرد شرکت‌ها داشته باشد.

نصیرزاده گفت: همچنان در بازار سرمایه جریان نقدینگی وجود دارد و در برخی از گروه‌های داخلی مانند صنایع دارویی، غذایی و سیمان شاهد برخی از رخدادهای مثبت هستیم.افزایش قیمت دارو در بازار باعث شد تا سود این گروه در بازار سرمایه نسبت به سال گذشته تا ۱۰ برابر افزایش یابد، بازار دارو همچنان بازار خوبی برای شرکت‌های تولید کننده است زیرا ضمن وجود تقاضا، قیمت‌ها نسبت به دوره مشابه رشد کرد که این امر باعث افزایش حاشیه سود و سطح درآمد این گروه در بازار سرمایه شد.

وی با بیان اینکه طی سال ۹۸ در انتظار بهبود شرایط سودآوری گروه صنایع غذایی هستیم، افزود: با توجه به اینکه این صنعت جزو صنایع کوچک محسوب می‌شود، بنابراین جریان نقدینگی می‌تواند این گروه را در مسیر رشد بهتری قرار دهد.در زمان اصلاح بازار، گروه صنایع کوچک از امنیت سرمایه گذاری برخوردار نیستند و از اصلاحات بیشتری نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر و بنیادی برخوردار می‌شوند.

نصیرزاده گفت: ارزش جایگزینی صنعت سیمان و مجوز افزایش ۳۷ تا ۵۰ درصدی برخی محصولات این گروه باعث توجه سهامداران به این صنعت برای سرمایه گذاری و جریان ورود نقدینگی شده است.بازار در مقطع فعلی، این دسته از صنایع را برای سرمایه گذاری مورد توجه قرار داده اما نباید این نکته را فراموش کرد که سرمایه گذاری در این صنعت بصورت کوتاه مدت می‌تواند سودآور باشد.

منبع: بورس پرس

فهرست