برای بررسی ارزش بازار آلت کوین‌ها ابتدا با تعریف ارزش کلی بازار (Total Market Capitalization) شروع می‌کنیم. ارزش بازار به سادگی برابر است با حاصل ضرب دو فاکتور قیمت سهام و تعداد سهام در گردش، که این مفهوم برای آلت کوین ها به صورت حاصل ضرب قیمت هر واحد توکن در تعداد توکن های درجریان گردش آلت کوین موردنظر تعریف می‌شود.

به بررسی نمودار ارزش بازار آلت کوین‌ها در تایم فریم روزانه می پردازیم:

نمودار بررسی ارزش بازار آلت کوین ها در تایم فریم روزانه

نکاتی که از عکس بالا قابل دریافت هستند به صورت زیر است:برخورد نمودار به سقف کانال نزولی پر قدرتبرخورد نمودار به سقف کانال صعودی

مشاهده می‌‌شود که قیمت پس از برخورد به سقف دو کانال واکنش نشان داده است و در شکستن این سطح مقاومتی پرقدرت موفق عمل نکرده است، با این تفاسیر انتظار کاهش ارزش بازار آلت کوین ها تا سطحی برای پیدا کردن حمایت را خواهیم داشت.

این سطح حمایتی در محدوده‌ی ۸۰ الی ۹۰ میلیارد دلار قرار گرفته است و با توجه به کاهش ارزش بازار و تعریفی که از خود ارزش بازار در بالا ارائه شد می توان گفت کاهش ارزش بازار آلت کوین ها در کوتاه مدت کاهش قیمت آنها را نیز به دنبال خواهد داشت.

به نمودار زیر در تایم فریم ماهانه توجه کنید:

نمودار ارزش بازار آلت کوین‌ها در تایم فریم ماهانه
بازار آلت کوین‌ – تجارت برتر

نمودار ازرش بازار آلت کوین ها در تایم فریم ماهانه

با توجه به الگوهای شمع های ژاپنی (Candle sticks) در شکل بالا دو کندل دوجی را مشاهده می‌کنید که یک الگوی کندلی باعث بازگشت و شروع روند صعودی بازار شده است و دیگری که در ماه گذشته تشکیل شده نشان از اصلاحی قریب الوقوع می‌دهد و عامل تایید کننده‌ دیگری برای کاهش ارزش بازار آلت کوین ها است.نتیجه‌گیری

در تحلیل گذشته ارزش بازار آلت کوین‌ها افزایش سرمایه وارد شده به آلت کوین‌ها را پیشبینی کرده بودیم، اکنون با توجه به عوامل تکنیکال مشاهده شده در ارزش بازار آلت کوین ها و قدرت نمایی و غلبه‌ی ۶۵ درصدی بیت کوین بر ارزش کل بازار، انتظار کاهش ارزش بازار آلت کوین‌ها را در کوتاه مدت تا سطح ۸۰ الی ۹۰ میلیارد دلار خواهیم داشت.

این امر باعث کاهش عمومی سطح قیمت آلت کوین‌ها یا کاهش نوسانات آنها می‌شود، اما در صورت تزریق سرمایه به آلت کوین ها و رد کردن سطح ۱۴۰ میلیارد دلار شاهد آغاز فصل جدیدی در آلت کوین‌ها و شروع روند صعودی قوی در آنها خواهیم بود.

منبع: قطره

فهرست