یکی از نمایندگان بلند پایه حزب دموکرات مسیحی آلمان ویدئوی منتشر شده از طرف آمریکا برای متهم کردن ایران در ماجرای انفجار دو فروند نفتکش در دریای عمان را گنگ و مبهم دانسته و خواستار تحقیقات شفافی در این باره شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “یوهان دیوید وادپول”، از سیاستمداران حزب دموکرات مسیحی پارلمان آلمان در گفتگویی با سایت رادیو آلمان در واکنش به انفجار دو نفتکش در دریای عمان و ویدئویی که آمریکا منتشر کرده و در آن مدعی شده که ایران مسئول این انفجار است درباره احتمال وقوع درگیری های نظامی در چنین شرایط متشنجی هشدار داده و گفت: طبیعتا باید حالا یک بار دیگر واقعا تحقیقاتی در این باره انجام شود که همچنین در شورای امنیت سازمان ملل هم مورد توافق قرار گیرد. این مسئله مهم است.

وی درباره ویدئویی که آمریکا به عنوان سندی برای مقصر جلوه دادن ایران در انفجار این نفتکش ها مورد استناد قرار داده نیز گفت: ما برای طرح چنین ادعایی به شواهد و مدارک واقعا قوی نیاز داریم. من این ویدئو را دیده ام و این ویدئو کاملا مبهم و گنگ است.

وادپول در بخش دیگری از این گفتگو انتقاد شدیدی به اقدامات کم اروپا در حل مسائل و درگیری های منطقه و اینکه خیلی به مسائل داخلی خود مشغول شده اند وارد کرده و گفت: هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان سفر خوبی را به منطقه داشته است اما در نهایت بسیاری از اروپاییان هنوز به مسائل داخلی خود مشغول هستند. این مسئله درباره ما، انگلیس و خیلی بیشتر همچنین برای فرانسه هم صدق می کند.

این سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی آلمان در ادامه تصریح کرد که اقتصاد ما دیگر مانند دو و یا سه سال پیش قدرتمند نیست و این بدین مفهوم است که این گونه خطرات به صورت مستقیم ما را تهدید می کند و ما به عنوان آلمانی و اروپایی باید بیشتر مراقب این گونه اختلافات باشیم. وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که ما باید درک کنیم که آمریکایی ها دیگر آن ابرقدرت مسئول در برابر جهانیان که ما آن را می شناختیم نیستند.

وادپول بر لزوم دخالت بیشتر اروپا برای حل مناقشات منطقه ای از جمله مناقشات اخیر هسته ای میان ایران و آمریکا تاکید کرده و گفت: اگر ما در اینجا خیلی به مسائل خود در اروپا مشغول شویم نباید در این باره تعجب کنیم که مسائل سیاست خارجی و سیاسی امنیتی تشدید شود. وی افزود: آمریکا دیگر همه چیز را به نفع ما تنظیم نمی کند بلکه اروپا باید خود شایسته عمل شود.

 «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان هم روز جمعه در یک نشست خبری در شهر اسلو پایتخت نروژ به خبرنگاران گفت ویدئویی که اخیراً آمریکایی‌ها برای اثبات ادعای خود مبنی بر دست داشتن ایران در حادثه انفجار دو فروند کشتی نفتکش در دریای عمان منتشر کرده‌اند، برای متهم کردن ایران کافی نیست.

 پیش از ظهر پنجشنبه دو کشتی نفتکش شامل نفتکش «Front Altair» که با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده بود و نفتکش «Kokuka Courageous» که با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول»حمل می کرد، دچار حادثه شدند که بنا بر ادعای رسانه‌های غربی هدف حمله قرار گرفته اند.

آمریکا با انتشار ویدئویی که ظاهراً قایقی را در حال جدا کردن یک مین دریایی (به‌زعم آمریکایی‌ها) از یکی از نفتکش‌های حادثه‌دیده نشان می‌دهد، مدعی شده است که این قایق ایرانی بوده و به‌منظور پاک کردن رد پای ایران در این حادثه به محل اعزام شده است.

منبع: تسنیم

فهرست