نسبت P/E چیست

P/E از تقسیم قیمت روز هر سهم به سود آن سهم (EPS) محاسبه می­‌شود. نسبت P/E در واقع انتظارات سرمایه گذاران از بازدهی آینده یک دارایی را نشان می دهد. به این معنی که یک سرمایه گذار حاضر است به ازای هر 1 ریال بازدهی که بدست می آورد، چند ریال پرداخت کند. این نسبت از تقسیم قیمت هر سهم بر سود هر سهم به­دست می­آید.

کاربرد نسبت P/E

نسبت P/E یکی از ابزارهایی است که برای ارزش گذاری سهام مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از نام های این نسبت، ضریب سهام است. برای ارزش گذاری با استفاده از P/E  باید عکس رابطه ای که توضیح داده شد مورد استفاده قرار بگیرد. به این صورت که ابتدا P/E برای سهم محاسبه می شود، سپس در سود آن ضرب می شود و ارزش آن سهم بدست می آید P/E * eps = price

حال اگر قیمت سهم در بازار بیشتر از این عدد باشد، یعنی آن سهم ارزنده نیست. ولی اگر قیمت سهم در بازار کمتر از این عدد باشد، به این معنی است که آن سهم ارزنده است و قابلیت رشد دارد.

نکاتی که در خصوص P/E باید مدنظر قرار داد

  • نسبت P/E یکی از ابزار های مهم در تحلیل بنیادی است اما کافی نیست.
  • هر نسبت P/E بالایی بد نیست و هر نسبت P/E پایینی هم خوب نیست.
  • نسبت P/E منفی نداریم و تحلیلی برای نسبت قیمت بر درآمد شرکت های زیان ده نمی­‌توان بیان کرد.
  • اگر بتوانیم با سرمایه کم، سود و پول بیشتری بدست بیاوریم ثروت مند خواهیم شد که درنسبت P/E ٬ این مفهوم ظاهرا با       P/E  کوچک تر هم معنی است.
  • اگر P/E شرکتی بالاتر از میانگین بازار یا صنعت باشد بدین معنی است که بازار در ماه‌ها یا سال‌های آینده انتظارات بزرگی از افزایش سودآوری سهم این شرکت دارد. شرکتی با P/E بالا باید سود‌های فزاینده ایجاد کند، در غیر این صورت قیمت سهمش سقوط خواهد کرد تا P/E آن به سمت میانگین بازار میل کند.

 

انواع P/E

  • P/E دنباله دار: این نوع از P/E  از تقسیم قیمت روز سهم بر سود آن (EPS) تحقق یافته بدست می آید. این نسبت نشان می دهد که سرمایه گذاران حاضر هستند به ازای هر 1 ریال سود شرکت، چند ریال پرداخت کنند. پس هر میزان قیمت سهام تغییر بکند این نسبت نیز به دنبال آن تغییر خواهد کرد. این نسبت نشان دهنده ی سابقه سهم است و موارد زیادی درمورد آینده به تحلیل گر نمی­گوید.

P/E  برآوردی: به این نوع از P/E ، تحلیلی یا پیشتاز گفته می شود. این نسبت با استفاده از روش های خاص و با در نظر گرفتن عواملی از قبیل نرخ رشد سود شرکت، نرخ بهره بانکی، تورم و …. محاسبه می شود. در این روش قیمت روز سهام تقسیم بر EPS پیش بینی شده ، می­گردد در واقع این نسبت برای تحلیل های یک ساله و آینده شرکت کاربرد دارد.

  • این نسبت در ارزش گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از محاسبه آن، نسبت را در سود (EPS) برآوردی سال آینده شرکت ضرب می کنیم و ارزش شرکت بدست می آید.
  • P/E میانگین: در این روش هم قیمت سهام به روز محاسبه می شود اما EPS از میانگین سود تحقق یافته ۶ ماه گذشته و EPS پیش بینی ۶ ماه آینده تشکیل می شود.
  • در محاسبات ایننسبت ها بهتر است معامله گر خود به محاسبه EPS و پیش بینی آن بپردازد زیرا روش های متفاوت حسابداری و قانونی موجب تفاوت زیاد EPS ها و طبیعتا در نسبت P/E می شود.

تفاوت بین P/E دنباله دار و P/E تحلیلی چیست؟

P/E دنباله دار آن چیزی است که در حال حاضر برای یک سهم وجود دارد. ولی P/E تحلیلی آن P/E است که انتظار داریم سهم به آن برسد. مثلا P/E سهمی در بازار 4 است (P/E دنباله دار) و ما تحلیل کرده ایم که P/E آن باید 5 باشد (P/E تحلیلی). پس انتظار داریم که قیمت آن سهم رشد بکند تا به آن نسبت P/E مورد انتظار ما برسد.

فهرست