یک کارشناس بازارسرمایه با اعلام نحوه بازی در سهام شرکت های کوچک بازار ایران ، آینده سودآوری بانک ها در سال جاری را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی نادی قمی مدیرعامل تامین سرمایه نوی با اشاره به اینکه قیمت سهام حتی در بازارهای پیشرفته طبق انتظارات عقلایی شکل نمی گیرد به سنا گفت: بازار همواره زیر ضربه تورش ها یا اریب های رفتاری است و حرص سودهای کوتاه مدت، افراد را به سمت رفتارهای غیر عقلایی و پذیرفتن ریسک های نامعقول از جمله گرایش به شرکت های کوچک یا با ارزش پایین (Low Market Cap) سوق می دهد. وی ادامه داد: این گرایش به وضوح در بازار سهام ایران هم قابل مشاهده است و این شرکت ها معمولا بازده بالایی را نصیب سرمایه گذاران می کنند که به عقیده نظریه پردازان مالی کلاسیک، مزد ریسک پذیری بالا و دلهره را می گیرند. این درحالی است که در ایران به دلیل محدودیت هایی مانند حجم مبنا و دامنه نوسان، عملاً ریسک سرمایه گذاری در شرکت های کوچک، کمتر است. این کارشناس با بیان اینکه هنگام افزایش ابهامات، گرایش به سهام شرکت های کوچک افزایش می یابد، افزود: با توجه به ارزش پایین این گروه ،منابع لازم برای ایجاد تقاضا در این دسته از سهام چندان زیاد نیست. لذا یک یا چند گروه با ایجاد تقاضا، افزایش قیمت، سپس خروج از سهام به سود زیادی در کوتاه مدت می رسند.

نحوه بازی در سهام شرکت های کوچک

نادی قمی ادامه داد: بازی سهام این دسته از شرکت ها بدین ترتیب شروع می شود که یک یا چند گروه با ایجاد حرکت اولیه در قیمت سهام، ممنتوم لازم برای حرکت بیشتر را فراهم می آورند و حرکت های بعدی نه لزوماً توسط گروه های ذینفع بلکه توسط سایرین انجام می شود. در واقع قیمت سهام برای حرکت های بعدی از حرکت اولیه خود کمک می گیرد. مدیرعامل تامین سرمایه نوین ادامه داد: هر چه حرکت اولیه قوی تر، شرکت کوچک تر و ابهامات (امکان خبرسازی) پیرامون شرکت بیشتر باشد، حرکت های بعدی قوی تر و دوره حرکت قیمت سهام طولانی تر خواهد بود. در این میان اقبال فعالان به سهام بانکها به ارزشمند شدن دارایی های این گروه تحت تاثیر جهش نرخ ارز (کاهش ارزش پول ملی) و تورم قیمت املاک و مستغلات بر می گردد. البته سیاست های بانک مرکزی نظیر ماه شمار کردن سود سپرده ها و نظارت قوی بر روی نرخ سود سپرده ها نیز بر توانمند شدن ترازنامه بانک ها و افزایش قدرت سودآوری آنها اثرگذار بوده است.

بانک ها سودآور می شوند اما…

نادی قمی ادامه داد: به نظر می رسد سودآوری بانک ها در سال جاری شروع شود اما همچنان بانک های بسیاری با مشکلات نقدینگی دست و پنجه نرم می کنند و به دلیل سرمایه گذاری بیش از اندازه در املاک و بنگاهداری، هر چند در سال جاری سودآور می شوند اما نقدینگی کافی برای مدیریت کسب و کار ندارند. از طرف دیگر با توجه به کسری بودجه دولت، احتمال اینکه بخشی از منابع بانک ها صرف ترمیم کسری بودجه شود ، زیاد است. وی افزود: با این همه ، فعالان بازار درحال حاضر فقط به سود ناشی از افزایش قیمت املاک و وضعیت مثبت  تراز ارزی بانک ها توجه دارند و اگر بانک ها بتوانند مجوز معافیت مالیاتی سود تسعیر ارز را بگیرند و مانع خروج منابع ناشی از افزایش مالیات شوند، توجه بازار به سهام این گروه افزایش خواهد یافت. وی گفت : این درحالی است که وضعیت بخش واقعی اقتصاد چندان مناسب نیست و بانک ها علاوه بر مشکلات ناشی از حکمرانی غلط، تعاملات بین المللی محدودی دارند که این موضوعات موانع جدی برای بهبود وضعیت بانک ها قلمداد می شود.

منبع: بورس پرس

فهرست