به گزارش­ خبرگزاری تسنیم،­ فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما گفت: نقطه نهایی قوانین وضع شده به تولید کشور برمی گردد و اثرات آن در بخش هایی از تولید نشان داده می شود بنابراین برای رونق تولید در کنار اقدامات انجام شده نیاز به عوامل متعددی نیاز است تا کنار هم قرار گیرد.

وی افزود: وقتی قوانین و مقررات وضع می شود ممکن است برخی مسائل حل شود اما مسائلی جدید را نیز به وجود می آورد. تعداد زیادی از مجوزهای صادره و استعلام هایی که باید انجام شود به سمت الکترونیکی کردن خدمات برای بالابردن کیفیت خدمات لازم است بنابراین با توجه به شرایط خاص امروز باید رویه ها نیز خاص این شرایط باشد.­

مقیمی افزود: قوانینی و مقرراتی که امروز کشور در بخش صنعت تولید نیاز دارد رفع موانع موجود از طریق ستاد تسهیل است که برای برخی قوانین نیاز به توقف دارند، مصوباتی در این زمینه وضع شده است،­

برای راه اندازی واحدهای متوقف به دلیل بدهی های مالیاتی و تعهدات به سازمان های خدمات رسان مجوزی به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تفویض شده است که در صورتی که واحد صنعتی در برنامه رونق قرار بگیرد بتوان مالیات ها و بدهی های این واحدهای صنعتی را به تعویق انداخت.

مقیمی افزود: برخی قوانین که لازمه اجرایی آن به تصویب رسیده­ و لازم الاجراست نیز نیاز به بسترهایی دارد به طور مثال در بحث مالیات برای اجرای قانون به دلیل نبود زیرساخت ها موجب شده است که مالیاتها برای اجرای تکلیف از بخش تولید گرفته شود که این خود یک معضل است بنابراین این اشکالات بعد از جمع بندی در قالب لایحه ای به مجلس ارائه شد که برای بررسی مجدد به کمیسیون مربوطه رفته است تا با هدف رفع موانع تولید، بررسی و بعد به صحن ارائه شود.

مقیمی گفت: یکی از دغدغه های تولید، تامین مواد اولیه است که چالش ها در بخشی که در داخل کشور است بررسی شده است و با توجه به افزایش 2 برابری میزان مصرف نسبت به سال قبل با نشست هایی که انجام شد به راهکارهایی رسیدم و با مدیریت عرضه و تقاضا به آرامش رسیده ایم. در بخش تامین مواد اولیه از خارج نیز با سازوکار­ اهمیت دادن به تولید داخل به جایی رسیده ایم که تحریم را تهدید نمی دانیم بلکه تحریم برای ما فرصتی بوده است تا با تعمیق بخشیدن به تولید داخل بتوانیم به رونق بخشی تولید داخل برسیم.

مقیمی افزود: توفیقاتی که در بخش صنعت بدست آمده است به تحریم ها برمی گردد بنابراین با استفاده از فرصت ها و استفاده از فضای موجود حتما موفق خواهیم شد.

سیدمحمدرضا مرتضوی دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت دیگر مهمان برنامه درباره حفظ صنعت تولید در شرایط تحریم گفت: در شرایط عادی اقتصادی ،کندی ها قابل تحمل است اما در شرایطی که در محاصره اقتصادی قرار داریم و تمام گروهها در کشورهای دیگر سعی می کنند اقتصاد ایران را متوقف کنند نیاز به توجه بیشتر به بخش تولید است.

وی افزود: راه کسب درآمدهای مالیاتی جلوگیری از فرار مالیاتی است و  بخش تولید، کارمندی و کارگری کشور مالیات خود را به موقع پرداخت می کنند پس باید در اقتصاد 400 میلیارد دلار فرار مالیاتی را پیدا کرد چون بیش از 200 میلیارد دلار از اقتصاد ایران فرار مالیاتی دارد.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اداره واحد تولیدی و برگشت به وضع قبل از این برای رفع اشکال نیاز به تجدید نظر در خطوط اعتباری در بانکهاست تا نیاز واحدهای تولیدی در سرمایه در گردش برطرف شود.

مرتضوی افزود: رونق تولید نیاز به برنامه جامع دارد بنابراین باید اختیارارت در شرایط خاص به استان ها داده شود و شبانه روز تولید را پدافند اقتصادی کنیم و با تجدید نظر در خطوط اعتباری بانکها مشکلات تولید را برطرف کنیم.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت افزود: واگذاری بخش های غیرحاکمینی تصمیمات به انجمن ها، ایجاد خانه های صنعت و معدن، تجدید نظر در روابط بانکی و اعتبار محور کردن بانکها، برداشتن موانع از سر راه تولید و جلوگیری از نشست کالا در گمرکات کشور از مهمترین راهکارها برای رونق بخشیدن به تولید است.­

مرتضوی گفت: رونق تولید با حرف حل نمی شود بنابراین نیاز است که دولت و بانک مرکزی به تولید آرامش دهند.

منبع: تسنیم

فهرست