مدیرعامل تامین سرمایه تمدن و چند کارشناس درخصوص و مزایا و اثرات راه اندازی و توسعه صندوق های کالایی مبتنی بر کالاهای کشاورزی بر نقدشوندگی معاملات توضیحاتی دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، رییس سازمان بورس درحالی طی مراسم راه اندازی معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی زیره سبز از تسهیل روند صدور مجوز فعالیت صندوق های کالایی مبتنی بر کالاهای کشاورزی خبر دا که کارشناسان معتقدند با توسعه این صندوق ها حجم قابل توجهی از سرمایه سرگردانی که در جامعه وجود دارد، وارد صندوق می شود.

صندوق های کالایی محصولات کشاورزی صرفا روی یک محصول سرمایه گذاری نکرده و می توانند وجوه را بر روی محصولات متنوعی از این حوزه اعم از زعفران، زیره، ذرت و جو و … سرمایه گذاری کنند، لذا این صندوق ها به مراتب گزینه بهتری برای سرمایه گذاران به نسبت ورود آنها در بازار محصولات کشاورزی است که زمان تولید و برداشت مختلفی دارند. به این ترتیب از طریق ایجاد تنوع در تعداد محصولات در صندوق های کالایی مبتنی بر محصولات کشاورزی، ریسک تحمیلی بر صندوق که ناشی از فصلی بودن محصولات کشاورزی است، پوشش داده می شود.

از سوی دیگر، این صندوق ها بصورت روزانه پرتفوی سرمایه گذاری را منتشر کرده و اعلام می کنند چه بخشی از دارایی های صندوق را در کدامیک از محصولات کشاورزی و ابزارهای مالی مرتبط با آن سرمایه گذاری کردند که این امر شفافیت قابل توجهی را برای سرمایه گذاران و خریداران واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ارایه می دهد.

علاوه بر آن، متولی و حسابرس بر فعالیت مدیر صندوق نظارت کرده و سازمان بورس هم بر روی NAV و قیمت های صندوق نظارت می کند بنابراین از نظر شفافیت، این صندوق ها جزو شفاف ترین نهادهای مالی هستند.

راهکار تجمیع سرمایه های خُرد

محمودرضا خواجه نصیری مدیرعامل تامین سرمایه تمدن در خصوص اثرات راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری کالایی در ایجاد رونق و نقدشوندگی معاملات انواع کالا و گواهی های سپرده کالایی گفت: بدون شک راه اندازی صندوق های مبتنی بر کالا در شرایط امروز بازار، یک الزام مفید و اثربخش است که می توانند در حوزه های مختلف و روی کالاهای مختلف ایجاد شده و فعالیت کنند.

وی افزود: با وجود این نهاد، سرمایه گذار وقتی وارد حوزه کسب سود از طریق مشارکت در خرید و فروش کالاهای کشاورزی شود، دیگر نیازی نیست با کالای فیزیکال درگیر باشد بلکه می تواند روی واحدهای سرمایه گذاری صندوق کالایی محصولات کشاورزی را خریداری کند.

این مقام مسئول ادامه داد: صندوق های سرمایه‌گذاری کالایی چندین هدف را دنبال می کنند، یکی از آن هدف ها این است که منابع مالی را از سوی افرادی که علاقه مند به سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی هستند، تجمیع می‌کند. در نتیجه این اقدام، صرفه ای که ایجاد می‌شود قابلیت ورود به یک بخش خاص را دارد، حتی قابلیت تعیین قیمت برای یک بخش خاص را خواهد داشت.

خواجه نصیری درخصوص مزیت دیگر این صندوق ها گفت: افرادی که حرفه ای نیستند و شاید فرصت کافی برای این کار ندارند که مستقیما اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای کشاورزی مثل گواهی سپرده گندم، زعفران، زیره و یا ذرت و جو، اوراق اختیار ذرت و جو و همچنین قراردادهای آتی زعفران و زیره را معامله کنند با خرید واحدهای صندوق های سرمایه‌گذاری کالایی دست به انجام این کار می زنند.

منبع بورس پرس

فهرست