به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، سونگ تائو، وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین امروز سه شنبه 8 مرداد با رئیس مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی دیدار و گفت‌ و گو کرد.

لاریجانی دو تمدن بزرگ ایران و چین را دارای سوابق تاریخی طولانی خواند و گفت: در سفر به چین و ملاقات با مسئولان این کشور، علاقه به گشودن فصل جدیدی در روابط دو کشور، محسوس بود.

وی با اشاره به سخنان وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین درباره فشار آمریکا به ایران و چین افزود: با تحلیل شما مبنی بر اینکه ایران و چین در معرض دشمنی با آمریکا هستند، موافقم. این خصومت جنبه تاکتیکی ندارد، بلکه راهبردی و عمیق است و باید در مقابل آن تفکری راهبردی را دنبال کرد. رایزنی ایران و چین و همراهی برخی کشورهای دوست، می تواند مقابل خصومت آمریکا قرار گرفته و آثار آن را خنثی کند در عین حال که موفقیت آمیز بودن این برنامه مشروط به عملی بودن گام‌ها و حرکت رو به جلو آنهاست.

نماینده قم در مجلس با اشاره به سفر چندی پیش خود به چین تصریح کرد: در آن سفر، رئیس جمهور چین آقای شی جین پینگ بر تدوین برنامه درازمدت 25 ساله‌ برای روابط دو کشور تاکید داشت. ایران برنامه 25 ساله را از منظر خود تدوین کرده و برای تبدیل این برنامه به سند راهبردی مشترک باید با طرف چینی مذاکره کنیم.

رئیس قوه مقننه افزود: رهبر انقلاب و دولت ایران مایلند روابط دو کشور گسترده باشد و پارلمان ایران نیز پشتیبان این مناسبات است.

براساس این گزارش وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین نیز در ابتدای این دیدار اظهار داشت: در حال حاضر اوضاع منطقه و بین الملل با تحولات پیچیده‌ای روبرو است و باید توافقات مهم دو کشور اجرایی شود.

وی با بیان اینکه اراده استوار کشور چین برای توسعه مناسبات خود با ایران تغییر نخواهد کرد و همواره آماده توسعه روابط با ایران است، بیان کرد: ایران و چین دارای تاریخ دیرینه و تمدن بزرگ هستند و هر دو کشور سهم خود را برای پیشرفت قاره آسیا و تمدن انسانی ایفا کرده‌اند.

سونگ تائو افزود: دو کشور ایران و چین با شناخت وضعیت و موقعیت خود مسیرشان را انتخاب کرده و به دستاوردهای فراوانی رسیده‌اند. تجربیات ایران و چین نشان می‌دهد کشورهای در حال توسعه نیاز به کپی کردن الگوی توسعه غربی ندارند و با الگوی پیشرفت بومی می‌توانند به سعادت دست یابند.

سونگ تائو ادامه داد: در موضوع برجام، چین از تلاش‌های ایران برای حفظ برجام و اجرای تعهدات طرفین حمایت می‌کند.

وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین گفت: در حال حاضر دو کشور ایران و چین با فشار و زورگویی آمریکا روبرو هستند و یکی از اهداف این سفر، هماهنگی بین دو کشور برای مقابله با اقدامات یکجانبه و سلطه جویانه آمریکاست.

منبع: تسنیم

بورس ، آموزشگاه بورس ، آموزش بورس در شیراز ، آموزشگاه شیراز ، تجارت برتر

فهرست