به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، نگرانی ها از اعتراضات هنگ کنگ و افت شدید ارزش پول ملی آرژانتین، ترس از افت اقتصاد جهانی را بیشتر کرده و موجب کوچ سرمایه گذاران از بازارهای پرریسک به بازارهای امن تر شده است، طلا امروز به بالاترین رقم خود در طی بیش از 6 سال گذشته رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت طلا در بازار آمریکا نیز امروز با 0.6 درصد افزایش به 1526 دلار و 90 سنت رسید. قیمت هر اونس طلا پس از رسیدن به بالاترین رقم از آوریل 2013 یعنی 1518 دلار و 3 سنت، اندکی تعدیل شد و با رشد 0.3 درصدی نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به 1515 دلار و 32 سنت رسید.

تحلیلگر بازار ارز موسسه دیلی اف ایکس، ایلیا اسپیواک گفت: تمایل سرمایه گذاران به ریسک پذیری کاملا کاهش یافته است. عواملی مانند بحران در آرژانتین و وخیم شدن اوضاع هنگ کنگ به کند تر شدن رشد اقتصاد جهانی کمک می کنند.

وی افزود: سیاستگذاران پولی ابزارهای چندانی برای مقابله با کند شدن رشد اقتصاد جهانی در اختیار ندارد. بانک های مرکزی جهان کار زیادی نمی توانند انجام دهند زیرا نرخ بهره آنها هم اکنون در نزدیکی پایین ترین رقم ها قرار دارد.

روز گذشته معترضان، که بیش از دو ماه پیش و به بهانه مخالفت با لایحه استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین اعتراض خود را آغاز کرده اند، فرودگاه هنگ کنگ، پرترددترین فرودگاه باری جهان را به تعطیلی کشاندند. اعتراضات، اکنون به درخواست های گسترده تر برای برقراری دموکراسی در این منطقه خودمختار تبدیل شده است.

در بخش دیگری از جهان شاهد افت شدید شاخص ها در بازارهای مالی هستیم،که دلیل آن نگرانی ها از تبعات شکست مائوریسیو ماکری در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین و احتمال اتخاذ سیاست های مداخله گرانه از سوی این کشور است .

این خبرهای نگران کننده در کنار نگرانی ها از ادامه جنگ تجاری میان آمریکا و چین موجب کوچ سرمایه گذاران از بازارهای بورس به سمت بازارهای امنی نظیر بازار طلا شده است.

منبع: تسنیم

بورس ، آموزشگاه بورس ، آموزش بورس در شیراز ، آموزشگاه شیراز ، تجارت برتر

فهرست