عامل خروج ۲۰ درصد نقدینگی از بورس


سه کارشناس بازارسرمایه با اعلام اینکه دولت با اظهارات ضد و نقیض ضربه محکمی به بورس زد و باعث خروج ۲۰ درصد نقدینگی سهامداران شد، زمان پایان ریزش ها را پیش بینی نمودند.

 

سه کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با دنیای اقتصاد با اشاره به اصلاح شاخص از 20 مرداد و تشکیل صفوف فروش از خروج ۲۰ درصد نقدینگی توسط سهامداران از بورس، ضربه محکم دولت با اظهارات ضد و نقیض و لزوم اعمال وعده ها، پیش بینی اتمام ریزش ها پس از اتمام پذیره‌نویسی ETF پالایشی و بی ثباتی بازار با عدم حمایت از سهام کوچک‌تر خبر دادند.
چرخش عجیب دولت و عدم تحقق وعده ها

محمدرضاخبری زاد کارشناس بازار سرمایه گفت: بر اساس وعده رئیس‌جمهور ، بسیاری از سرمایه‌گذاران از تیرماه ، سرمایه را وارد بازار سهام کردند و با توجه به اینکه تجربه‌ای در این بازار نداشتند صرفا با اعتماد به تبلیغات و حمایت‌های لفظی قوه مجریه، نقدینگی را وارد بورس نمودند. این در حالی است که در همان مقطع نیز بسیاری از کارشناسان در مورد حبابی بودن قیمت‌ها هشدار می‌دادند و خبری از پیشنهادهای سرمایه‌گذاری در بازار نبود.

اگر چه دولتمردان بارها با بیان اینکه مردم به بورس اعتماد کنند سرمایه مردم را به سوی این بازار هدایت کردند اما در شرایطی که کمتر کسی پیش‌بینی چنین روزهایی را برای شاخص می‌کرد که ریزش بازار رقم خورد و سهامداران جدید متضرر شدند. دولت با چرخشی عجیب از مواضع اعلام می‌کند شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌ها جای امن‌تری برای سرمایه‌گذاری هستند.

از ۲۰ مرداد که اصلاح قیمت‌ها آغاز شد کمتر کسی فکر را می‌کرد ریزش و شکست قیمت‌ها با این سرعت ادامه پیدا کند اما آنجا که شاخص به کمتر از یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد رسید و ارزش معاملات با کاهش مواجه شد، صفوف فروش سنگین شد در حالی که در مقابل صفوف فروش، خریداری وجود نداشت.

خروج سهام دولتی از بازار و بی‌رغبتی سهامداران برای خرید، وضعیت چالش‌برانگیزی را در بازار بوجود آورده در واقع صفوف فروشی که توسط حقوقی‌ها تشکیل شد، ترس بی‌سابقه‌ای در دل سهامداران خرد انداخته است. اما با این اوصاف و بر اساس مستندات۲۰ درصد از نقدینگی که توسط سهامداران در این مدت وارد بورس شده بود ، خارج و ۸۰ درصد این میزان پول به دلایل مختلف همچنان در بازار موجود است.

موج بی‌اعتمادی سهامداران به بورس، بازار را وارد فاز جدیدی می‌کند اما با توجه به اینکه در بازارهای رقیب بخصوص بازار ارز، قیمت دلار رو به افزایش است و قیمت‌های جهانی نیز رشد چشمگیری را تجربه کرده شاید سهامداران قید رفتن از بازار سرمایه را بزنند. حمایت‌های دولتی از بورس بدون برنامه و مقطعی پیش می‌رود بنابراین اگر وعده‌ای که در مورد عرضه سهام خزانه و انتشار اوراق تبعی داده‌اند، عملی نشود اتفاقات عجیب‌تری در بازار سهام رخ خواهد داد اما واقعیت این است که شرکت‌ها به غیر از دوران صعودهای آنچنانی و ریزش‌های هیجانی سرانجام به تعادل خواهد رسید و به نظر می‌رسد بعد از منفی شدن بدون دامنه سهام حقوقی‌ها، قیمت‌ها برای سهامداران جذاب‌تر و صفوف فروش کمتر می‌شود و بازار به حالت خنثی باز می‌گردد.

 

سهامداران صبور زیان این روزها را از بازار پس می‌گیرند

سهیلا صالحی مدیرسرمایه‌گذاری سبدگردان توسعه فیروزه گفت: متاسفانه اتفاقاتی که در چند روز اخیر در بازار افتاد به کلی اعتماد مردم عادی را از بین برد. کسانی که به تازگی وارد بازار شده‌اند تلاش می کنند باقیمانده سرمایه‌ را از بازار خارج کنند. بعید به نظر می‌رسد با شرایط بوجود آمده سهام شرکت‌ها بتوانند به زودی سقف‌های قبلی را ببینند.

احتمالا یک اصلاح زمانی حداقل تا انتخابات آمریکا خواهیم داشت. بازگشت تعادل به بازار و خلاصی از صف‌های فروش‌ یکپارچه به نظر می‌رسد پس از اتمام پذیره‌نویسی ETF پالایش یکم اتفاقاتی رخ دهد. کما اینکه روز گذشته با بستن دو نماد پر عرضه  “شستا و خودرو” شاهد پی‌ریزی برای رخ دادن این اتفاقات بودیم.

باز شدن بدون دامنه محدودیت این نماد‌های پر‌عرضه می‌تواند تا حدودی تعادل را به بازار برگرداند. همان‌طور که در بازه‌ای از زمان شاهد بی‌توجهی خریداران به عوامل بنیادی سهام و صنایع و کلان اقتصاد بودیم در حال حاضر هم شاهد بی‌توجهی فروشندگان به این عوامل هستیم.

   

 

فهرست