صف خرید و صف فروش چیست


صف خرید

در بازار بورس گاهی اوقات به دلیل تقاضای زیاد برای سهام یک شرکت (وقتی اخبار و اطلاعات مثبت در مورد یک سهم در بازار منتشر شود) برای خرید سهام آن شرکت صف خرید تشکیل می‌شود. فروشندگان که استقبال زیاد خریداران برای خرید سهام را مشاهده می­کنند ٬ فروش خود را به تاخیر می اندازند و همین عامل باعث کمبود عرضه سهم برای فروش می­شود. با این اتفاقات رقابت بین خریداران بیشتر می شود تا جایی که فروشنده ای وجود نداشته باشد اما تقاضا برای خرید سهام همچنان بالا باشد و سفارش­های خرید در بالاترین قیمت ممکن برای سفارش قرار بگیرند.

به طور کلی می توان گفت صف خرید زمانی شکل می گیرد که عرضه سهام کمتر از تقاضای آن باشد تا با افزایش قیمت و تمام شدن عرضه ها دیگر هیچ سهامی برای فروش در آن بازه قیمتی وجود نداشته باشد و خریداران برای خرید سهام در صف بمانند.

از دلایل واقعی ایجاد صف خرید می توان به تعدیل مثبت EPS ، سود سازی شرکت ، افزایش نرخ ، افزایش سرمایه ، اخبار مثبت پیرامون وضعیت شرکت ، رسیدن به سطوح حمایت قدرتمند و… اشاره کرد.

صف فروش

وقتی تقاضای فروش برای سهام یک شرکت بسیار بیشتر از تقاضاهای خرید باشد، برای آن سهم صف فروش تشکیل می‌شود.

به طور کلی زمانی که صف فروش تشکیل می شود که به دلایل مختلف نظیر انتشار اخبار منفی، تعدیل منفی یا زیان­ده بودن یک شرکت، عرضه سهام آن شرکت با افزایش مواجه شود. در این صورت متقاضیان خرید آن سهم برای کاهش قیمت بیشتر، از خرید خودداری می‌نمایند. در این شرایط در طرف عرضه صفی از فروشندگان ایجاد می‌شود و در طرف تقاضا، خریداری تمایل ندارد تا آن سهم را خریداری کند. تعداد فروشندگان سهم بیشتر از خریداران آن خواهد بود در نتیجه فروشندگان حاضر می شوند قیمت های پایین تری برای فروش را پیشنهاد دهند تا شاید خریداران راضی به خرید این سهام شان شوند.

از دلایل حقیق ایجاد صف فروش می ­توان به تعدیل منفی  EPS ، زیان شرکت ، کاهش سرمایه ، اخبار منفی درباره شرکت ، زیان ده بودن شرکت ، رسیدن به سطوح مقاومت و … اشاره کرد.

هر اندازه ميزان نقدشوندگي در يک بورس بيشتر باشد، از حجم صف‌هاي خريد و فروش سهام در آن بورس کاسته خواهد شد، زيرا در همه شرايط اعم از افزايش و کاهش قيمت سهام، همواره متقاضي براي سهام وجـود دارد و اين، يعني روان‌بودن فرايند معاملات در بورس و قابليت نقدشوندگي بالا.

باتوجه به تأثير لحظه‌اي و بسيار سريع اطلاعات بر ميزان عرضه و تقاضاي سهام در بورس، معمولا بلافاصله پس از انتشار يک اطلاعات حائز اهميت درخصوص سهام، صف خريد يا فروش براي آن سهم تشکيل مي‌شود، بنابراين سرعت عمل سرمايه‌گذاران در تصميم‌گيري براي خريد و فروش يک سهم در موفقيت آنها براي سرمايه‌گذاري بسيار حائز اهميت است.

صف خرید و صف فروش همیشگی نیست، فقط گاهی بنا به دلایلی ممکن است برای سهم یا سهامی این صفوف تشکیل شود.
نکته دیگر آنکه وقتی سهمی صف فروش یا صف خرید دارد، در زمان ارسال سفارش فروش یا خرید، استفاده از حجم نمایشی، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، زیرا در این حالت سفارش خرید/فروش به اندازه حجم نمایشی مشخص شده انجام می شود و مابقی سفارش به انتهای صف می‌رود.

چگونه می­توان متوجه شد سهامی صف خرید یا صف فروش دارد 

بعد از باز کردن  سایت مدیریت فناوری بورس، با جستجو کردن نماد سهم مورد نظر آن را پیدا نموده، بعد از باز کردن صفحه سهم، قسمتی وجود دارد که در آن درخواست سفارش ها را نمایش می­دهد.

وقتی سهام یک شرکت دارای صف خرید باشد، کاملا واضح است که در کادر خرید، سفارشات خرید در حداکثر قیمت به تعداد و حجم زیاد ثبت شده است و طرف دیگر، هیچ سفارش فروشی وجود ندارد.

 

صف خرید

 

از سوی دیگر زمانی گفته می­شود که یک سهم دارای صف فروش است که در کادر فروش، سفارشات فروش در حداقل قیمت و حجم زیاد قرار دارد و در طرف خرید هیچ سفارشی برای خرید ثبت نشده است.

صف فروش

   
فهرست