نماگر بورس تهران طی معاملات روز سه‌شنبه برای هفدهمین روز متوالی صعودی شد و این‌بار با رشد ۳۶۴۲ واحدی در میانه کانال ۳۳۹ هزار واحد قرار گرفت. با احتساب رشد شاخص سهام طی معاملات این روز، صعود این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۹۰ درصد رسید. روز گذشته تقویت تقاضا و اوج‌گیری هیجان خرید در کلیت بازار در همان دقایق نخست معاملاتی، به تشکیل صف‌های خرید قدرتمند در نمادهایی که رشدهای کمتری را در ماه‌های اخیر تجربه کرده‌ بودند، منجر شد.

در ادامه اما با شدت گرفتن عرضه‌ها همزمان با برچیده شدن صف‌های خرید شاخص سهام که به نیمه دوم کانال ۳۴۰ هزار واحد صعود کرده بود، حدود ۱۳۰۰ واحد از سقف روزانه خود فاصله گرفت. ورود نقدینگی داغ به گردونه معاملات از مهم‌ترین دلایل تداوم صعود شاخص کل بورس تهران است. روز گذشته ارزش معاملات خرد بورس تهران به نزدیک ۲۴۰۰ میلیارد تومان رسید که از ۱۰ مهرماه تاکنون بی‌سابقه بود. ارزش تقاضای موجود در صف‌های خرید نیز در مقاطعی از بازار به بیش از ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده‌ بود اما در پایان به ۷۲ میلیارد تومان محدود شد.

دیروز نمادهای مربوط به هلدینگ‌های پتروشیمی در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل ایستادند. در میان این نمادها، رشد قیمت و صف خرید «تاپیکو» جلب نظر می‌کرد. ستاره خلیج‌فارس و احتمال انعکاس سودآوری این غول پالایشی در پتروشیمی، نفت و گاز تامین را می‌توان دلیلی برای رشد قیمت مطرح نمود. حاشیه سود بنزین نسبت به فصل بهار وضعیت بهتری را داشته باشد. باید به این موضوع اشاره کرد که در فصل بهار ستاره خلیج‌فارس تنها ۱۵۷ میلیارد تومان سود خالص داشته است که این عدد برای این شرکت و همچنین «تاپیکو» بسیار اندک است. روز گذشته در میان شرکت‌های معدنی، معاون مالی شرکت توسعه معادن و فلزات درباره افزایش ۸۶ درصدی بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن که از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان گذشته و به دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده رسیده، گفت: این موضوع مربوط به تمام معادن ایران از جمله آهک، گچ، آهن، سیمان و همه مواد معدنی بوده و محدود به شرکت‌های سنگ‌آهن نیست.

مرتضی علی‌اکبری افزود: علاوه بر این، مبلغ اعلامی مربوط به معادن بزرگ نبوده و شرکت‌های معدنی بزرگ چادرملو، گهر زمین و گل‌گهر حق انتفاع پرداخت می‌کنند و قرار داد چندساله با ایمیدرو داشته و حق پروانه پرداخت می‌کنند. بنابراین ارتباطی به هزینه بهره مالکانه ندارند و افزایش بهره مالکانه، اثری بر این سه شرکت‌ ندارد. علی اکبری ادامه داد: ملی مس هم باید حقوق دولتی پرداخت کند اما ۲۸۰۰ میلیارد تومان لایحه بودجه در صورت تصویب نهایی، بین همه معادن تقسیم می‌شود. خودرویی‌ها دیروز با بیشترین خالص فروش از سوی معامله‌گران خرد بازار روبرو شدند. در این گروه مدیرعامل سایپا از صفر شدن خودروهای ناقص کف کارخانه خبر داد که ناشی از اجرای طرح ملی بومی‌‌سازی قطعات و حداکثر استفاده از توان داخلی بود.

جواد سلیمانی گفت: همه ۸۰ هزار خودروی ناقص کف کارخانه سایپا که از ابتدای سال تولید شده‌ بودند، تکمیل و تحویل مشتریان شد و از این پس عرضه و تحویل محصولات سایپا، منطبق با میزان نیاز تولید خواهد بود. هرچه شرایط تولید خودروهای کامل بیشتری فراهم باشد، عرضه و تحویل محصولات به مشتریان هم با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد. در این گروه همچنین مدیرعامل ایران‌خودرو با اعلام کاهش ارزبری ۱۲۷ میلیون یورو از محل بومی‌سازی ۸۵ قطعه بیان کرد: این قطعات توسط ۳۹ سازنده بومی‌سازی می‌شود و در این مسیر تاکنون بومی‌سازی و تولید انبوه ۳۲ قطعه ۷/ ۱۶ میلیون یورو کاهش ارزبری داشته است. وی افزود: همچنین استفاده از توان فنی و مهندسی صنایع دفاع در دستور کار ایران‌خودرو قرار گرفته و با همکاری ۸ شرکت وزارت دفاع، ساخت داخل قطعات و مجموعه‌ها در قالب ۲۳ پروژه آغاز شد.

در عین حال ایران‌خودرو به منظور گازسوز کردن خودروهای عمومی با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به تفاهم جدیدی رسید. جزئیات تفاهم نشان می‌دهد این طرح بیشتر روی خودروهای ایران‌خودرو دیزل متمرکز است. تفاهم‌نامه توسعه ناوگان دوگانه‌سوز کشور به‌منظور حمایت از تولید و تبدیل کارخانه‌ای و کارگاهی یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی و اجرای مصوبه شورای اقتصاد، بین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و گروه صنعتی ایران خودرو (شرکت ایران‌خودرو دیزل) امضا شد. با اجرای این طرح، روزانه در مصرف ۱۰ میلیون لیتر بنزین صرفه‌جویی خواهد شد و درآمد حاصل از آن ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال است.

همچنین روز گذشته دو شرکت قطعات‌ اتومبیل‌ ایران‌ و دامداری تلیسه نمونه که در تابلوی فرعی بورس و بازار دوم معاملات فرابورس حضور دارند و روزهای قبل به دلیل رشد قیمت، مشمول توقف نماد و برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی شده بودند از برنامه خود برای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها پرده برداشتند. براساس این گزارش، «ختوقا» از در جریان بودن ارزیابی کارشناسان دادگستری دارایی‌ها در شرکت اصلی و زیرمجموعه‌ها و زیرنظر ایران‌خودرو برای طی یک ماه خبر داد اما «تلیسه» اعلام کرد هیچ برنامه‌ای برای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها ندارد.

در میان اخبار پیرامونی، روابط‌عمومی بانک مرکزی اعلام نمود: در ادامه اجرای الزامات مبارزه با پولشویی و مدیریت جریان وجوه در کشور، از بیستم آذر ماه، تراکنش‌های کلیه سامانه‌های بین بانکی به ازای هر شخص در ۲۴ ساعت از درگاه‌های غیرحضوری به ۱۰۰ میلیون تومان محدود می‌شود. تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز موظفند این محدودیت را برای تراکنش‌های درون بانکی در درگاه‌های غیرحضوری خود اعمال نمایند. روابط‌عمومی این بانک تاکید کرد که مشتریان بانک‌ها می‌توانند برای انجام تراکنش‌های بالاتر از این مبلغ کماکان به شعب بانک‌ها مراجعه کنند. در مجموع طی معاملات روز گذشته، با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت شاهد دادوستد ۵ میلیارد و ۷۹۰ میلیارد سهم به ارزش ۲ هزار و ۷۰۸ میلیارد تومان در بورس تهران بودیم. در فرابورس ایران نیز در روزی که شاخص کل حدود یک درصد رشد کرد، یک‌میلیارد و ۱۹۲ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۵۳۵ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

منبع: دنیای اقتصاد

 

فهرست