سیو سود در بورس چیست؟


سیو سود به معنای فروش سهام در زمانی است که مقدار سود مورد نظر برای سهامدار حاصل شده باشد. در حقیقت فروش سهام زمانی صورت می‌گیرد که ریسک از دست دادن سود حاصل شده به کمترین میزان خود برسد.

به طور ساده می­توان گفت سیو سود کردن یعنی رسیدن به سود ذهنی و یا از نظر قوانین بنیادی و تکنیکال رسیدن به سطحی که رشد قیمت بعد از آن بعید به نظر میرسد. در این حالت معامله گر از طمع دوری کرده و با سود از سهم خارج می شود.

در واقع سیو سود یکی از راهکارهای محدود کردن ریسک محسوب می‌شود.

زمان سیو سود:

زمان سیو سود معمولا زمانی است که به آینده سهم خوش بین هستیم اما با توجه به دلایل بنیادی یا تکنیکال نگران کاهش ناگهانی قیمت هستیم یا به دلیل نیاز مالی تصمیم به فروش مقداری از آن گرفته ایم.

استراتژی­های سیو سود:

 • استراتژی های سیو سود بر اساس دیدگاه زمانی:

در روش های سیو سود در ابتدا استراتژی و دیدگاه زمانی خود از خرید سهم را مشخص کنید:

 • کوتاه مدت
 • میان مدت
 • بلند مدت

۱) کوتاه مدت

به منظور سیو سود در کوتاه مدت باید دید زمانی حدودا بین ۳ هفته تا ۳ ماه باشد، برای انجام اینکار باید با استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال نقاط حمایت و مقاومت تشخیص داده شود و سهم در روی حمایت سهم را خریداری و روی مقاومت هم سهم فروخته شود.

۲) میان مدت

به منظور سیو سود در میان مدت باید دید زمانی بین ۲ ماه تا ۶ ماه باشد و برای انجام اینکار میتوان به دو شیوه عمل نمود:

 • در روش اول میتوان سود سهم خود را فروخت و اصل سرمایه را نگهداری نمود (مناسب برای افراد با ریسک پذیری متوسط)

در این روش اصل مبلغی که در ابتدا سرمایه گذاری نموده­ ایم در سهم باقی می ماند و تنها سود تعلق گرفته به اصل مبلغ اولیه سرمایه گذاری را به فروش می رسانیم. برای این کار کافی است تنها مبلغ سود تعلق گرفته را بر قیمت روز سهام تقسیم نموده و حاصل این تقسیم، تعداد سهامی است که برای سیو سود لازم است فروخته شود.

 • در روش دوم میتوان سود را نگه داشته و اصل سرمایه را فروخت. (مناسب برای افراد با ریسک پذیری کم)

در این روش، اصل مبلغی که در ابتدا سرمایه گذاری کرده ایم را به فروش می رسانیم و تنها سودی که در مدت سهامداری به اصل مبلغ سرمایه گذاری تعلق گرفته بر روی سهم باقی خواهد ماند.

از آنجایی که سرمایه­ گذار اصل مبلغ سرمایه گذاری را از سهم خارج نموده با  خیال آسوده تری می­تواند به سهامداری در بلند مدت در این سهم اقدام نماید و در این صورت اگر سهم وارد فاز اصلاحی یا ریزشی شود، هیچ خطر و ضرری متوجه سرمایه اولیه نخواهد بود. برای این کار کافی است تنها اصل مبلغ اولیه سرمایه گذاری را بر قیمت روز سهام تقسیم نموده و حاصل این تقسیم، تعداد سهامی است که برای سیو سود لازم است فروخته شود.

۳)بلند مدت

به منظور سیو سود در بلند مدت باید دید زمانی باید  بین ۶ماه تا ۱ سال باشد برای انجام این­کار چون دید شما بلند مدت است می­توانید اصلا سهم را نفروشید و صبر داشته باشید تا سهم مورد نظر ما به هدف قیمتی خود برسد و به این صورت درگیر نوسانات کوتاه مدت و زودگذر آن نشوید.

 • استراتژی های مختلف سیو سود در بورس

   

 • در صورتی که سهم مورد نظر شما قفل در صف خرید بود و روند آن صعودی بود سهم را نفروشید تا زمانی که صف خرید آن بریزد، بعد از ریزش صف خرید میتوانید اقدام به سیو سود سهم مورد نظر کنید.
 • در صورتی که سهم به مقاومت رسید ولی از روند آن مطمئن نیستید یک پله سیو سود نمایید مثلا نصف آن را بفروشید، و اگر در ادامه سهم نزولی شد و ریزش کرد باید سهم را در نقاط حد ضرری که برای خود تعیین کرده بودید بفروشید.
 • زمانی که در یک سهم سود خوبی به دست آوردید و به هدف قیمتی که تعیین کرده بودید می­توانید به دو طریق عمل نمایید:

1: میتوانید سودی که به دست آورده اید را نگهداری کرده و با سهم بمانید تا به اهداف بلندمدت خود برسد و یا اینکه کلا از سهم خارج شوید

2:میتوانید سرمایه اصلی خود را سیو کرده و وارد سهم جدید شوید و آن را در نقاط حمایتی بخرید.

نکات مهم سیو سود در بورس

 

 1. همیشه در سهامی سیو سود کنید که رشد و سود خوبی را حاصل کرده و سهامی را در اولویت سیو سود قرار بدید که زیاد از حد رشد کرده باشد.
 2. زمانی که حقوقی سهمی را عرضه میکند و به طور کلی ناپایداری زیادی در سهم دیده می شود سیو سود کنید.
 3. میتوان در طی چند روز سیو سود نمود به طور مثال یک روز ۳۰درصد، روز بعدی ۳۰درصد، روز بعدی ۴۰درصد. یا اینکه میتوان در یک روز نصف و در روز دیگر نصف بعدی سهم را فروخت.
 4. زمانی که اخبار منفی از شرکت منتشر شد باید به فکر سیو سود بود.
 5. زمانی که نقدینگی در حال خروج از بازار است باید اقدام به سیو سود کرد.
 6. در بازارهایی که رشد سریعی دارند و طمع زیادی در آن دیده میشود باید به فکر سیو سود بود.
   

 

فهرست