خبرگزاری آریا – یک کارشناس بازارسرمایه با بیان اینکه در بورس قیمت‌ها تاریخی و بسیار پایین است، اظهار داشت: سودهایی که از سوی شرکت‌ها بین سهامداران تقسیم می‌شود اقتصادی نیست بلکه به عنوان سود حسابداری محسوب می‌شوند و میزان آن کم است. 
به گزارش خبرگزاری آریا، مصطفی صفاری با اشاره به تاثیر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بر دارایی‌ها در روند معاملات بازار سرمایه گفت: زمانی که نرخ ارز در اقتصاد کشور با نوسان همراه می‌شود ارزش جایگزینی تمام دارایی‌ها تغییر می‌کند. به همین دلیل تجدید ارزیابی بر دارایی‌ها مثبت و تاثیر به‌سزایی را در شاخص بورس خواهد گذاشت.
وی استهلاک درنظر گرفته شده برای دارایی‌ها را غیرواقعی اعلام کرد و گفت: در تمام دنیا به شرکت‌ها اجازه تجدید ارزیابی داده می‌شود تا سود در نظر گرفته شده اقتصادی و واقعی باشد و زمانی که تجدید ارزیابی صورت نمی‌گیرد، سود استهلاکی بین سهامداران تقسیم می‌شود.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، هر پنج سال یکبار باید تجدید ارزیابی دارایی انجام شود تا استهلاک واقعی برای شرکت‌ها در نظر گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه از چند سال گذشته با رفرم ارزی (کاهش ارزش پول ملی) همراه هستیم، بنابراین باید ارزش جایگزینی شرکت‌ها به شدت افزایش یابد تا از این طریق از استهلاک اقتصادی شرکت‌ها جلوگیری شود.
صفاری اظهار داشت: تجدید ارزیابی بر دارایی‌ها فرصت مناسبی را برای شرکت‌های زیانده فراهم می‌کند تا از این طریق بتوانند ارزش شرکت را به ارزش روز جایگزینی نزدیک تر کنند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: شرکت هایی مانند ایران خودرو، سایپا، سیمانی ها و دیگر شرکت ها که در ترازنامه دارای ارزش اسمی و تاریخی هستند با اصلاح این روش می توانند سرمایه خود را دقیق و به ارزش روز نزدیک کنند.
وی افزود: به طور طبیعی تجدید ارزیابی بر سهام شرکت هایی که از دارایی بالایی برخوردار هستند و کارخانه آنها از قدیم تاسیس شدند بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
صفاری در پایان خاطرنشان کرد: جهش شرکت ها ناشی از تجدید ارزیابی دارایی ها برای مدت زمان محدود رخ می دهد و همیشگی نیست، اینکه قیمت آن همانطور بالا بماند یا خیر مرتبط به میزان سودآوری شرکت مذکور است.

منبع: قطره

فهرست