سفارش ترس


زمانی که بازیگران سهم به مقدار کافی سهام در کف قیمتی جمع آوری نکرده باشند و سهام هم روند صعودی داشته باشد، یک صف فروش سنگین به طور جعلی ایجاد می کنند و این ترس را در دل سهامداران خرد می اندازد که قیمت  در حال کاهش و روند نزولی است و سهامداران هم سهام خود را می فروشند و بازیگران سهم سهام در کف قیمت را جمع آوری می نمایند و بعد از تکمیل خرید سهام به رشد خود ادامه می دهد.

نحوه اجرای سفارش ترس در بورس

به طور معمول زمانی که بازیگران سهم قصد بالابردن قیمت یک سهم را داشته باشند، در ابتدا باید حجم مورد نیازشان را در کف قیمت جمع کنند تا بتوانند به خوبی آن را کنترل نمایند که یکی از راهکارهای معمول، استفاده کردن از اردر یا سفارش ترس می باشد.

برای این منظور، بازیگر در ابتدا تا حدی که بتواند سفارش گذاری نماید سهم از فروشندگان عادی جمع می کند و بعد از جمع آوری این مقدار، برای جمع آوری بیشتر، شروع به سفارش گذاری در سمت فروشنده با حجم اصلی در ردیف های دوم و پایین تر تا اردر پنجم می کند.
سهامدار عادی هم که اطلاعی از اوضاع شرکت ندارند و فقط از دیگران تقلید میکنند، از اهداف بازیگر آگاه نیست و زمانی که فروشندگان سهم افزایش می یابند و قیمت سهم نزول میکند می ترسد و شروع به فروش می نماید.

در نتیجه با فروش سهام سهامداران عادی بازیگر به هدف خود که تشویق هرچه بیشتر سهامدار به فروش بود می رسد و در این میان بازیگر در سمت خریدار با ترفندی دیگر شروع به جمع آوری سهم‌ می کند.

به منظور درک بیشتر مطلب به مثال زیر توجه نمایید:

سهامدار عمده که بیشترین مقدار سهام در یک سهم در اختیارش قرار دارد، برای خریدن بیشتر سهم در قیمت پایین تر، صف فروش میلیونی ایجاد می‌نماید تا سهامدار خرد را بترساند و سهمش را به دلیل بازه نوسان ۵ تا ۱۰ درصد روزانه سهم، به قیمت پایین‌تر در قرارداد بخرد.
سهمی که در امروز ۱۰۰ تومان است و صف فروش می‌شود، اگر همینطور صف باقی بماند، قیمت تابلو فردا، ۹۵ تومان است و اگر فردا هم صف فروش باشد، پس فردا قیمت به ۹۰ تومان می‌رسد.
یعنی سهامدار کل با ترساندن سهامداران و ایجاد صف فروش‌های ساختگی، توانسته است سهم ۱۰۰ تومانی را در ۲ روز، به ۹۰ تومان رسانده و خرید خود را روی ۹۰ تومان کامل نماید. سهامدار عمده می­تواند این بازی را تا رسیدن به قیمت مورد نظر ادامه دهد.

سفارش ترس در زمان پیش­ گشایش سهم

یکی از روش­های بکارگیری از سفارش ترس، سفارش یا اردرگذاری های دروغین است که سهامداران عمده در مرحله پیش گشایش بازار انجام می دهند و در ثانیه های نزدیک به آغاز بکار بازار آن را حذف می کنند.

این سفارش های ترس باعث می شود تا سهامدار خرد در مرحله پیش گشایش با مشاهده تابلوی مرتبط با سهامشان دچار خطای تحلیلی شده و در نهایت تصمیم اشتباهی بگیرند این موضوع می تواند در نهایت سهام ارزنده را از کف سهامداران خرد خارج کرده و یا آنها را ترغیب نماید تا سهامی که ارزندگی خاصی ندارند را خریداری کنند.

سفارش مخفی چیست؟

یکی از راه کارهای مرسوم مورد استفاده توسط بازیگران سهم، استفاده از سفارش مخفی یا همان اردر نمایشی است. حال بایستی دید سفارش مخفی چیست. سفارش نمایشی در هر کارگزاری،بسته به نوع پلتفرمی که داراست در قسمت های مختلف قرار گرفته است. با استفاده از این ابزار می­توان چه در زمان فروش و چه زمان خرید، فقط قسمتی از تعداد سهام مورد نظر را به معرض نمایش قرار داد.

درواقع میتوان ۳۰% از حجم مورد نظر را به نمایش قرار داده و ۷۰% را مخفی‌نمود.

سفارش مخفی چه کاربردی برای بازیگر دارد؟

زمانی که سهامداران خرد در سمت فروشنده ظاهر شدند، این بار بازیگر در سمت خریدار با استفاده از این اردرهای مخفی(نمایشی) شروع به جمع آوری سهم‌می نمایند تا کسی متوجه اردرهای مشکوک نشود. چرا که اگر این حجم ها را با تعداد واقعی قرار دهد، خریداران تحریک شده و شروع به خرید می نمایند و درنتیجه تمام برنامه های بازیگر را مختل خواهند کرد. ( باعث رِنج‌ کشی میگردند.

 

   
فهرست