سبد سهام چیست


سبد سهام به معنی اختصاص سرمایه به چند سهم است به صورتی که ریسک سرمایه‌گذاری کاهش یابد.  فعالان بازار بورس گاها به‌جای سبد سهام از اصطلاح پرتفوی استفاده می­کنند.

در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری، داشتن یک سبد سهام خوب برای سوددهی بیشتر سرمایه‌گذاران حیاتی می‌باشد. در حقیقت سرمایه‌گذار به‌جای اینکه سرمایه‌ی خود را روی یک سهم سرمایه‌گذاری کند آن سرمایه را روی چند سهم مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند تا علاوه بر کاهش ریسک، افزایش سود را برای خود حاصل کند.

مواردی که در تشکیل سبد سهام باید مد نظر قرار داد

اولین موردی که در تشکیل سبد سهام باید در نظر گرفت اهداف سرمایه‌گذاری و در کنار آن تعیین بازه زمانی می‌باشد. یعنی تعیین مقدار سود انتظاری برای سرمایه‌گذاری و تعیین بازه زمانی برای رسیدن به هدف مورد نظر.

گام بعدی تعیین میزان ریسکی است که فرد می‌توانید آن را در سرمایه‌گذاری خود تحمل‌کند. به این منظور که وقتی ریسک‌پذیری افراد متفاوت می‌باشد و هرکسی بر اساس میزان ریسک‌پذیری می‌تواند استراتژی و هدف سرمایه‌گذاری خود را تعیین کند. یک سرمایه گذار ریسک گریز و محافظه کار ممکن است پرتفوی‌ای با سهام شرکت‌های بزرگ، صندوق های سرمایه گذاری در شاخص، اوراق قرضه یا مشارکت و  سپرده بلندمدت بانکی با نقد شوندگی بالا داشته باشد. در مقابل، یک سرمایه گذار ریسک پذیر ممکن است سهام چند شرکت کوچک را به سهام یک شرکت رو به رشد با سرمایه بزرگ بیفزاید و در اوراقی با ریسک و بازده بالا سرمایه گذاری کند، و به دنبال املاک، فرصت‌های سرمایه گذاری بین‌المللی و سایر فرصت‌های برای بزرگ‌تر کردن پرتفوی خود باشد.

یکی از مسائلی که هدف سرمایه‌گذاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد، که در نتیجه آن تشکیل سبد سهام نیز تحت تأثیر آن است، شرایط مالی سرمایه‌گذار می‌باشد، یعنی هم شرایط مالی فعلی که مؤثر در انتخاب سهم‌ها در سبد سهام است و هم انتظاری که از شرایط مالی خود در آینده دارد، تشکیل سبد سهام را تحت تأثیر می‌گذارد، از سمت دیگر سن افراد نیز در میزان ریسک‌پذیری آن‌ها تاثیر مستقیم داشته و درنهایت در تعیین سبد سهام مؤثر است.

گام‌های ساده و عملی برای تشکیل یک سبد سهام

  • هیچ‌گاه تک سهم نشوید

توزیع وزن سرمایه بر روی چند سهم به‌جای تک سهم شدن، اولین گام عینیت بخشیدن به اصل تشکیل سبد سهام است.

سرمایه­گذارانی که تنها سهام یک شرکت را برای سرمایه­گذاری انتخاب می­کنند ریسک بسیار بزرگی را می­پذیرند زیرا همواره احتمال خطای انسانی در تحلیل سهام و اشتباه در تحلیل وجود دارد.

سرمایه خود را بین ۵ تا ۱۰ سهم اختصاص بدهید

تشکیل یک پرتفوی به خوبی متنوع شده متشکل از ۵ الی ۱۰ سهم می‌تواند ریسک غیرسیستمانیک را به حداقل برساند. ریسک سیستماتیک به ریسک ناشی از مسائل کلان سیاسی، اقتصادی می‌گویند که در نتیجه وقوع آن کلیت بازار را دربر می‌گیرد و محدود به یک سهم خاص نمی‌شود. در مقابل ریسک غیر سیستماتیک به ریسکی گفته می‌شود که خاص یک شرکت است مانند آتش‌سوزی در انبار یک شرکت.  باید توجه داشت که تعداد سهام های پرتفوی نباید بیش از حد زیاد باشد زیرا باعث کاهش تمرکز معامله گر می شود. یک سبد سهام مناسب بین هفت تا هشت سهم از صنعت های مختلف است.

  • سهام خود را از بیش از دو صنعت انتخاب نمایید

خرید چند سهم از یک صنعت تفاوت چندانی با تک سهم شدن ندارد و با انجام این کار ریسک بسیار بزرگی به سرمایه­گذار  تحمیل میشود. در صورتی که معامله­گران سبد سهام خود را صرفاً از درون یک صنعت انتخاب نمایند؛ چنانچه براثر رویدادهای اقتصادی کل صنعت موردنظر دچار رکود شود، احتمالاً تمامی سهم‌ها افت قیمت خواهند داشت.یکی از بهترین پیشنهاد‌های موجود خرید سهام از سه صنعت متفاوت است تا از این طریق در صورتی که یک صنعت با افول سنگینی مواجه شد ارزش سبد سهام معامله­گران  افت سنگینی نداشته باشد. این کار تأثیر ریسک های خاص یک صنعت را کاهش خواهد داد.همواره باید معامله­گران این موضوع را مدنظر قرار دهند که چند صنعت برتر را شناسایی و از میان آن‌ها، شرکت‌های مطلوب‌تر را انتخاب نمایند تا ریسک سرمایه‌گذاری‌تا حد امکان کاهش یابد.

  • توزیع مناسب وزن سرمایه

تک سهم نبودن و تشکیل سبد سهام متنوع از صنایع مختلف، شاید شروط لازم باشد اما کافی نیست.  بایستی درصد سرمایه‌گذاری در هر سهم را نیز رعایت نمایید. استانداردترین حالت ممکن تخصیص حداکثر ۲۰ درصد سرمایه به یک سهم است.

  • حواستان به شاخص بورس باشد

معامله­گران باید به  شاخص کل  و شاخص کل هم‌وزن بیشتر توجه داشته باشند. شاخص کل بیانگر تغییرات ارزش همه سهام شرکت‌های بزرگ و کوچک است که اندازه شرکت‌ها نیز در آن تأثیرگذار است؛ به‌همین دلیل شرکت‌های با ارزش بازاری بزرگ‌تر و سرمایه بیشتر بر تغییرات شاخص مذکور بیشتر تأثیرگذار هستند. شاخص کل هم‌وزن مربوط به تغییرات همه شرکت‌های بورسی است، اما بر خلاف شاخص کل، اندازه همه شرکت‌ها به‌صورت مساوی درنظر گرفته شده است. در این شاخص فارغ از اینکه شرکتی بزرگ یا کوچک است، درصد تغییرات ارزش سهام تمام شرکت‌ها به‌طور یکسان در شاخص مذکور تأثیر می‌گذارد. افردی که تمایل به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ دارند، بهتر است با دقت بیشتری تغییرات شاخص کل را دنبال نمایند.  زمانی که شاخص کل هم‌وزن مثبت باشد، ولی شاخص کل منفی باشد، به این معنی است که شرکت‌های بزرگ منفی هستند و در مقابل تعداد زیادی از شرکت‌های کوچک مثبت هستند.

  • حواستان به بازارهای جهانی باشد

معامله­گران باید در هنگام تشکیل سبد سهام، به اخبار و رویدادهای جهانی به‌ویژه در حوزه‌ای که سرمایه‌گذاری عمده انجام داده‌اند،‌ توجه ویژه داشته باشند. زیرا آنچه  در بازارهای جهانی اتفاق می‌افتد، می­تواند تاثیر مثبت یا منفی بر بازار داخلی صنایع مختلف داشته باشد.

   

 

فهرست