به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، محسن کرکه آبادی مدیر تحلیل و سرمایه‌گذاری کارگزاری دلیران پارس در یادداشتی به برربسی سامانه مدیریت ریسک پرداخته که به شرح ذیل است.

در بازار های مالی سنجش و پیش بینی ریسک یکی از مهمترین عوامل موفقیت محسوب می شود. طبیعتا بازار سرمایه نیز ریسک های مربوط به خود را دارد که در تمامی ارکان آن تقسیم می شود. همان‌طور که سهام‌داران ریسکی بیشتر از بازارهای مالی دیگر را متحمل می‌شوند، نهادهای مرتبط با بازار سرمایه نیز ریسکی را پذیرا می‌باشند که می‌توان گفت در این بین ریسک کارگزاران بیشتر از مابقی آنها است. در شرایط فعلی یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌های کارگزاران مربوط به اعتبارات تخصیص یافته به مشتریان خود می‌باشد که اندازه آن در بین تمامی آنها با توجه به سرمایه ثبت شده و میزان اعتبار پرداخت شده متغیر است.

اعتبار نوعی وام که به سرمایه‌گذاران داده می‌شود و در هر شرایطی احتمال نکول یا عدم پرداخت اصل و بهره آن وجود دارد، اما اگر بخواهیم دقیق‌تر شویم به راحتی می‌توان دریافت که این ریسک به طور اهرمی در زمان‌هایی که بازار سرمایه در حال اصلاح و ریزش است بالا می‌رود. در ماه های اخیر سازمان بورس اوراق بهادار سیستمی مبنی بر سیستم مدیریت ریسک را طراحی کرده و در حال پیاده‌سازی می‌باشد. این سیستم در حال حاضر تنها به استیشن معاملاتی اجازه خرید بر اساس میزان اعتبار شارژ شده توسط کارگزاری را می‌دهد و اما در مرحله بعدی که قرار است اجرایی شود اجازه خرید اعتباری بیش از حد مجاز(Margin Call) را حتی با شارژ بودن اعتباری کد معاملاتی مشتری نمی‌دهد.

این سیستم در وهله اول کمک شایان توجهی به کم شدن ریسک معامله گرانی می‌کند که بر اثر اشتباه محاسباتی و یا عدم تمرکز گاهی اوقات اشتباه معاملاتی بزرگی را انجام می‌دادند، و از طرف دیگر ریسک نکول اعتبارات توسط مشتریان را برای کارگزاران بسیار کم می‌کند و خرید ها عادلانه تر و بر اساس دارایی‌ها و میزان حد مجاز هر سرمایه‌گذار می‌شود.

منبع: قطره

فهرست