رنج کشی در بازار بورس به چه معناست


این اتفاق هم توسط حقیقی ها در سهم های کوچک و هم توسط حقوقی در سهم های بزرگتر اتفاق می افتد و انگیزه اصلی همه از این ترفند سوق دادن قیمت به سمتی است که خریداران قصد رساندن سهم به آن را دارند.

شخصی حقیقی سهم مورد نظر خود را می خرد و برای اینکه بتواند سهم را در قیمت های بالاتر به فروش برساند , منتظر عکس العمل بازار نمی ماند و خود اقدام به تحریک قیمت به سمت بالا می کند . این کار با گذاشتن سفارشات خرید متناوب در قیمت های بالاتر از سفارشات معمول عرضه کنندگان انجام می شود.

فرض کنید که شما می­خواهید در نماد x، ۱۰۰ هزار سهم خرید کنید . در خواست هایی که شما می بینید ، سه عرضه آخر است که ممکن است مجموع اینها 3۰ هزار سهم باشد. با ثبت سفارش برای 100 هزار سهم در قیمت 4 درصد مثبت همه فروشنده ها به ترتیب سهامشان را به شما می فروشند . سرمایه گذاران عمده از این حرکت برای حرکت دادن یک سهم انجام می دهند.

در شرایطی که در بازاری متعادل خرید و فروش در سهم در حال انجام است . فرد یا گروهی که به دنبال رنج کشی هستند با ثبت سفارشات خرید کلی در قیمت های بالاتر به یک باره حجم بالایی از سفارش عرضه را جمع آوری می کنند . چنانچه این کار را در طول روز چندین بار تکرار کنند باعث ایجاد جو روانی و تمایل شدید برای خرید در سهم شده و ممکن است سهم را با صف خرید نیز مواجه سازند.

رنج منفی در سهم به مفهومی گفته می شود که یک فروشنده با سفارش سنگین به یکباره اقدام به فروش سهام خود تا قیمتهای بسیار پایین تر از سفارش های خرید موجود  می نمایند؛ در بسیاری از موارد بازیگر سهم با این ابزار قادر به کنترل و مهار رشد لجام گسیخته قیمت سهم می شود و با این ابزار مدیریتی می تواند برخی سهامداران کوتاه مدت یا نوسان گیر را از سهم خارج نماید.

 

منبع: آموزشگاه بورس تجارت برتر

   

 

فهرست