چرا آمریکا در واکنش به سرنگونی پهپاد خود، مدعی یک حمله سایبری به ایران شد؟ / شیوه جنگیدن تغییر کرده / جنگ آمریکا با ایران، در صورت وقوع هیچ شباهتی به جنگ با عراق و افغانستان ندارد / ایران 15 نوع موشک بالستیک با 200 تا 6000 کیلومتر برد دارد؛ یک موشک ضد کشتی جدید را هم آزمایش کرده / أمریکا چاره ای جز روی آوردن به حمله سایبری یا فشار اقتصادی ندارد / مشکل دیگر آمریکا این است: ایران حتی قابلیت های تهاجمی سایبری خود را هم تقویت کرده

دیوید باند در فایننشال تایمز نوشت: در هفته گذشته شاهد افزایش تنش نظامی بین تهران و واشنگتن بودیم. مطابق با گزارش ها رئیس جمهور آمریکا با انجام یک حمله سایبری علیه ایران در واکنش به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا موافقت کرده بود. این موضوع نشان می دهد که شیوه جنگیدن نبردهای مدرن تغییر کرده است. به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: هدف از این حمله سایبری از کار انداختن سیستم های موشکی تهران پیش از عملیات هوایی نیروهای مسلح آمریکا علیه سه موضع نامشخص در داخل ایران بود. البته ترامپ در دقایق نهایی این عملیات را لغو کرد. تاکتیک های جنگی آمریکا نشان می دهد که درگیری احتمالی با ایران شباهتی با مداخلات نظامی گذشته در عراق و افغانستان نخواهد داشت.

ست جونز، محقق سیاسی در اندیشکده مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک در این ارتباط گفت: «سرنگون کردن نظام ایران از طریق عملیات نظامی در بین گزینه های واشنگتن قرار ندارد. ترامپ یا اعضای کابینه اش تمایلی به تکرار تجارب گذشته در عراق و افغانستان ندارند».

ترامپ در سال های 2017 و 2018 با انجام حملات محدود علیه مواضع رژیم بشار اسد در سوریه در پاسخ به کاربرد تسلیحات شیمیایی موافقت کرد. در سال 2016 نیز حملاتی علیه سایت های رادار حوثی های تحت حمایت ایران در یمن انجام شد. بنا بر این، آمریکا می تواند از همین تاکتیک علیه ایران استفاده کند. هنری بوید، تحلیل گر سیاسی در اندیشکده بین المللی مطالعات استراتژیک در این ارتباط گفت: «دولت ترامپ باید از تجارب خود در سوریه و یمن استفاده کند. گزینه های پیش رو میتوانند حمله به سایت های رادار باشند. آمریکا می تواند از این طریق به ایران نشان دهد که اقدامات آن ها را بی پاسخ نخواهد گذاشت». البته آمریکا در گذشته دست به حملات سایبری علیه ایران زده است. آمریکا و اسرائیل از ویروس کامپیوتری استاکس نت برای حمله و نابود کردن سانتریوفیوژهای فعال در تاسیسات غنی سازی اورانیوم در سایت هسته ای نطنز استفاده کردند.

اما یکی از مشکلات استفاده از حملات سایبری علیه مراکز نظامی ایران این است که سطح کارایی آن ها را نمی دانیم. جونز در این ارتباط گفت: «حملات سایبری در مقایسه با حملات نظامی مستقیم کمتر مورد توجه رسانه ها قرار می گیرند و مقامات دولتی اطلاعات محدودی در مورد نتایج آن ها منتشر می کنند». حال این سوال مطرح است که آیا چنین تاکتیک هایی می توانند پیام دلخواه واشنگتن را به تهران منتقل کنند. در حال حاضر باید راهی برای کاهش فشار در منطقه پرتنش خلیج فارس پیدا شود.

در ماه گذشته تنش ها بین دو کشور بعد از وقوع مجموعه ای از حوادث شدت پیدا کردند. هفته گذشته سپاه پاسداران ایران یک پهپاد جاسوسی 130 میلیون دلاری آمریکا را هدف قرار داد. پیش از این نیز چندین نفت کش تجاری در نزدیکی تنگه هرمز هدف قرار گرفته بودند. دولت ترامپ ایران را به عنوان مسئول اصلی این حملات معرفی کرده است.

پنتاگون در طول دو ماه گذشته ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و حداقل سه ناو نابودگر کلاس آرلیگ برک را به منطقه اعزام کرده است. علاوه بر این، بمب افکن های بی-52 در پایگاه نظامی آمریکا در قطر و جنگنده های F35A و F15 در امارات مستقر شده اند. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین و تفنگداران دریایی واحد اعزامی 22 ارتش نیز در ناو تهاجمی آبی-خاکی کیرسارج حضور دارند.

اما شاید این نیروهای نظامی متعارف کاربرد زیادی در مقابل ایران نداشته باشند، زیرا آن ها تلاش خواهند کرد که به جای نبرد زمینی با نیروهای آمریکایی از گروه های نیابتی و قابلیت های موشک های بالستیک خود بهره بگیرند.

موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در گزارش سالانه خود نتیجه گیری کرد که ایران از طریق متحدان و گروه های نیابتی از جمله حوثی های یمن و سازمان حزب الله در لبنان به نفوذ بالایی در منطقه دست پیدا کرده است. در صورتی که آمریکا به مراکز نظامی داخل حمله کند، ایران و متحدانش منافع آمریکا در منطقه یا اسرائیل را هدف قرار خواهند داد.

جونز در این ارتباط گفت: «ایران از دهه 1980 خیلی بر روی تقویت نیروهای متعارف خود سرمایه گذاری نکرده است. ارتش، نیروی هوایی و نیروی دریایی بودجه شان به خاطر تحریم های آمریکا کاهش یافته است».

مطابق با گزارش منتشر شده توسط موسسه بروکینگز، ایران دارای 15 نوع موشک بالستیک است که بین 200 تا 6000 کیلومتر برد دارند. ایران همچنین یک موشک ضد کشتی جدید توسعه داده است که در ماه فوریه آن را آزمایش کرد.

به همین خاطر آمریکا چاره ای ندارد جز اینکه به حملات محدود از جمله حملات هوایی، حملات سایبری استراتژیک یا فشارهای اقتصادی روی بیاورد. جونز در این ارتباط گفت: «به نظرم در حال حاضر دولت ترامپ ترجیح می دهد که جنگ خود را با ایران از طریق تحریم های اقتصادی پیش ببرد. آن ها حتی تمایلی به استفاده از نیروهای نظامی غیر مستقیم نیز ندارند».

تحلیلگران همچنین اشاره می کنند که ایران قابلیت های تهاجمی سایبری خود را تقویت کرده است. کارشناسان امنیت سایبری، ایران را مسئول حمله سال 2012 علیه شرکت های عربستان سعودی معرفی کرده اند. این حملات با استفاده از ویروسی با نام شامون انجام شدند. سال گذشته نیز حمله مشابهی پیاده سازی شده بود.

کریستوفر کربز، مدیر دپارتمان امنیت سایبری امریکا در هفته گذشته در مصاحبه با رسانه ها گفت: «شکی وجود ندارد که سطح فعالیت های سایبری ایران افزایش یافته اند. عوامل ایران و نیروهای نیابتی آن ها تنها به دنبال سرقت اطلاعات نیستند و عملیات های تهاجمی تخریبی زیادی را علیه ما انجام داده اند.»

منبع: انتخاب

فهرست