به نقل از رویترز، در مقابله با فشار آمریکا برای توقف واردات از ایران، وزیر برق عراق گفت اگر عراق سه تا چهار سال دیگر از گاز ایران استفاده نکند، برای تولید برق کافی مشکل خواهد داشت .
آمریکا قصد دارد جمهوری اسلامی را به خاطر اهداف هسته ای آن منزوی کند .صادرات نفت ایران از زمان اعمال تحریم های جدید بر این کشور توسط آمریکا کاهش یافته است.
واشنگتن بغداد را تحت فشار گذاشته تا واردات از ایران را متوقف کند . عراق از آمریکا برای واردات گاز از ایران معافیت گرفته است .
لوای الخطیب، وزیر برق عراق در حاشیه کنگره جهانی انرژی در ابوظبی گفت: مسئله برق در حال تبدیل شدن به یک مسئله سیاسی در عراق است .
قطعی برق در عراق اغلب باعث ایجاد اعتراضات علیه دولت می شود. ایران 1200 مگاوات برق مستقیم به این کشور می دهد ، همچنین گاز کافی برای تولید 2500 مگاوات برق در عراق عرضه می‌کند .
وزیر برق عراق گفت عراق در حال حاضر ظرفیت تولید 18 هزار مگاوات برق را دارد که نسبت به 12 هزار تا 15 هزار مگاوات سال گذشته افزایش یافته است، ولی همچنان کمتر از اوج تقاضای این کشور است که به 25 هزار مگاوات می رسد و هر سال هم افزایش می یابد .
صادرات گاز به عراق و صادرات محصولات پالایش شده به بازارهای جهانی منبع مهم درآمد ایران است .
الخطیب در پاسخ به سوالی در مورد افزایش فشار آمریکا بر عرضه انرژی ایران گفت: ما روابط متعادلی با همه داریم و باید به آنها احترام گذاشته شود .
الخطیب گفت عراق به طور میانگین 11 درصد قیمت شاخص نفت برنت را برای گاز ایران می پردازد . اگر عراق بیشتر ذخایر گاز خود و گازی را که همراه با استخراج نفت به دست می آورد، به جای سوزاندن استفاده کند، واردات گاز این کشور از ایران کاهش می یابد .
ثامر الغضبان وزیر نفت عراق گفت چهار پروژه برای کمک به تبدیل 1.2 میلیارد فوت مکعب گاز استخراج شده همراه نفت به مایعات و کاهش سوزاندن آنها در حال اجراست.

بورس ، آموزشگاه بورس ، آموزش بورس در شیراز ، آموزشگاه شیراز ، تجارت برتر

منبع: تسنیم

فهرست