حجم نمایشی چیست


طبق قانون بازار بورس، معامله­گران می­توانند در زمان ارسال سفارش معاملاتی می‌توانید تا حداکثر ۷۰ درصد از حجم خود را در تابلوی معاملات مخفی نمایند تا سایر معامله گران آن را نبینند. حجم نمایشی در خرید و فروش ها به منظور نوسانگیری بسیار پرکاربرد هست.

ممکن است به دلایلی سرمایه‌گذار تمایلی به نمایش همه‌ی حجم مورد نظر خرید یا فروش خود را در سامانه معاملاتی نداشته باشند، در این صورت با وارد نمودن حداقل ۳۰ درصد از حجم مورد نظر خود در این بخش امکان دیدن تعداد محدودی از سفارش خود را به سایر کاربران می‌دهد، به عنوان مثال فرض کنید سرمایه‌گذار تصمیم دارد تعداد ۱۰,۰۰۰ سهم از یک نماد را با قیمت ۱,۰۰۰ ریال خریداری کند. وی در بخش حجم نمایشی تعداد ۳,۰۰۰ سهم را مشخص نموده است. پس از ارسال سفارش خرید، آنچه در جدول عرضه و تقاضا برای سایر کاربران آنلاین قابل مشاهده است، سفارش خرید ۳,۰۰۰ سهم ۱,۰۰۰ ریالی از آن نماد است و۷,۰۰۰ سهم دیگر برای سایر کاربران غیرقابل مشاهده  خواهد بود.

 

حجم نمایشی چه کاربردی برای بازیگر دارد؟

زمانی که سهامداران خرد در سمت فروشنده ظاهر شدند، یک بازیگر توانمند در سمت خریدار با استفاده از این سفارشات مخفی(نمایشی) شروع به جمع آوری سهم ‌می نمایند تا کسی متوجه سفارش های خرید مشکوک نشود. زیرا  اگر این حجم ها را با تعداد واقعی قرار دهد، خریداران تحریک شده و شروع به خرید می نمایند و باعث رنج‌ کشی می گردند در نتیجه تمام برنامه های بازیگر را مختل خواهند کرد.

 

منبع:آموزشگاه بورس تجارت برتر

   

 

فهرست