به گزارش تجارت‌نیوز، با گذشت یک ماه از سال ۱۳۹۹، تنها جایی که برای سرمایه‌گذاران می‌توانست بیشترین سود را کسب کند بازار سهام بوده است.

در اولین ماه سال جاری در میان بازارهای مالی، عملکرد بازار سهام نسبت به دیگر بازارها بهتر بوده، به طوری که دلار با اندک رشد قیمتی و سکه و طلا نیز با رشدی کمتر از دو درصد قیمت همراه بوده‌اند.

بورس

بازار سهام از ابتدای سال تا به امروز با رشد بیش از ۳۴ درصدی همراه بوده است. شاخص کل بورس در ابتدای سال جاری در سطح ۵۱۲ هزار واحد قرار داشت که با رشد ۳۴٫۵۵ درصدی بیش از ۱۷۷ هزار واحد افزایش یافت و در سطح ۶۹۰ هزار واحد قرار گرفت.

بازار سهام فروردین ماه امسال را با یک اتفاق مهم پشت سر گذاشت و  آن عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین بود که در این عرضه اولیه به هر کد ۸۱۲ سهم تخصیص یافت و حدود ۱٫۸ میلیون نفر سهم خریدند. با این عرضه اولیه حدود هفت هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار تزریق شد.

دلار

دلار پرونده خود را در سال ۱۳۹۸ با قیمت ۱۴۹۰۰ تومان بست.

با آغاز سال ۹۹، به علت شیوع ویروس کرونا، صرافی ملی برخلاف سال‌های گذشته نرخ‌های جدید ارز را با ۱۲ روز تاخیر و پس از دو هفته تعطیلات نوروزی در ۱۶ فروردین ماه اعلام کرد.

تغییر قیمت دلار نیز همانند سکه و طلا قابل توجه نبوده و در فروردین ماه افزایش قیمت ۳۵۰ تومانی را به ثبت رسانده است.

قیمت دلار (در صرافی ملی) که در ابتدای سال جاری ۱۴ هزار ۹۰۰ تومان بود با رشد ۲٫۳۴ درصدی در پایان فروردین ماه در سطح ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان قرار گرفته است.

طلا

قیمت طلا در فروردین ماه امسال با فراز و فرود همراه بوده که در نهایت بازدهی ۱٫۲ درصدی را طی این دوره به ثبت رسانده که کمتر از بازدهی دلار بوده است.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار آزاد، با رشد ۱٫۲۹ درصدی از ۶۰۲ هزار تومان در ابتدای فروردین ماه امسال به ۶۱۰ هزار تومان در پایان فروردین رسید.

بیشترین میزان قیمت طلا در فروردین ماه مربوط به هفدهم این ماه و معادل ۶۵۴ هزار تومان بوده است.

سکه

قیمت سکه بهار آزادی نیز همانند طلا در نیمه نخست فروردین ماه با افزایش قیمت و در نیمه دوم با کاهش قیمت همراه شد و در نهایت افزایش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی را به ثبت رساند.

قیمت هر سکه بهار آزادی که در ابتدای فروردین ماه امسال پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود و با رشد اندک ۱٫۶۹ درصدی در پایان فروردین به شش میلیون تومان رسید.

بیشترین میزان قیمت سکه بهار آزادی در فروردین ماه مربوط به هفدهم این ماه و معادل شش میلیون و ۳۸۰ هزار تومان بوده است./تجارت نیوز

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست