سومین جلسه معاملاتی فصل آخر سال هم با رشد ۲۸۹۴ واحدی دماسنج اصلی بورس تهران همراه شد تا شاهد رسیدن این نماگر به ارتفاع ۳۶۲ هزار و ۲۵۹ واحد باشیم. شاخص کل بورس تهران که دیروز را در مدار منفی معاملات آغاز کرده بود در پی هجوم معامله‌گران برای خرید سهام به سرعت به مدار صعودی بازگشت. در همین حال نماگر هموزن با اثرپذیری یکسان از نمادها نیز بعد از افتی که روز دوشنبه تجربه کرده بود مجددا به مدار صعودی بازگشت و با رشد ۹۷۷ واحدی همراه شد. به این ترتیب دیروز شاهد رشد ۸/ ۰ درصدی شاخص کل و افزایش ۹/ ۰ درصدی نماگر هموزن بودیم.

در سومین روز کاری دی ماه ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) به ۲ هزار و ۱۶۵ میلیارد تومان رسید. به این ترتیب برای ششمین جلسه معاملاتی شاهد ارزش معاملاتی بیشتر از ۲ هزار میلیارد تومان هستیم. طی معاملات روز گذشته بار دیگر معامله‌گران حقیقی در سمت خرید سهام فعال‌تر ظاهر شدند، به‌طوری‌که دیروز مالکیت بورس‌بازان حقیقی از سهام بورس تهران ۲۳۱ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

فرآورده‌های نفتی طی روز گذشته از صنایع مورد اقبال معامله‌گران بورس تهران بودند، به‌گونه­ای که شاهد رشد ۲/ ۲ درصدی متوسط قیمت‌ها در این صنعت بودیم. در این بین «شبندر» که از روز ۲۶ آذر ماه در پی برگزاری مجمع فوق‌العاده برای افزایش سرمایه متوقف شده بود، روز گذشته بازگشایی شد. پالایش نفت بندرعباس در پی بازگشایی با رشد ۲/ ۵ درصدی ارزش بازار همراه شد. در همین راستا به واسطه حمایت ۳۶۰ واحدی «شبندر» از نماگر اصلی بازار، شاهد قرارگیری این نماد در جایگاه سوم نمادها با بیشترین اثرگذاری بر شاخص کل بورس تهران بودیم. «شبریز» نیز که دوشنبه به‌واسطه انتشار خبر افزایش سرمایه با رشد بالایی همراه شده بود، روز قبل ۷/ ۳ درصد دیگر به ارزش بازار خود افزود. در همین راستا این نماد هم با اثرگذاری ۱۳۸ واحدی بر دماسنج اصلی بازار به سطوح بالای فهرست نمادها با بیشترین تاثیر بر شاخص کل رسید.

صنعت شیمیایی طی معاملات روز گذشته به واسطه ۲۴۲ میلیارد تومان دادوستد، در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. به‌واسطه چنین اقبالی به نمادهای پتروشیمیایی شاهد رشد ۱/ ۲ درصدی نماگر این گروه بودیم.

در همین راستا طی روز گذشته هلدینگ‌های بزرگ این صنعت از اصلی‌ترین حامیان شاخص کل بورس تهران بودند، به‌طوری که «فارس» به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت بازار سهام به واسطه رشد ۲/ ۴ درصدی موجب حمایت ۸۳۶ واحدی از شاخص کل شد و در جایگاه نخست نمادها با بیشترین اثرگذاری بر دماسنج اصلی قرار گرفت. رتبه دوم این فهرست نیز به «تاپیکو» اختصاص پیدا کرد. این نماد که با رشد ۲/ ۴ درصدی قیمت پایانی همراه شده بود توانست اثرگذاری مثبت ۳۶۷ واحدی بر نماگر اصلی بازار سهام داشته باشد. «پارسان» نیز به واسطه افزایش ۵/ ۲ درصدی ارزش بازار موجب حمایت ۱۹۱ واحدی از شاخص کل بورس تهران شد. این نماد جایگاه چهارم فهرست مذکور را به خود اختصاص داد.

قندی‌ها طی روز گذشته سومین صنعت پرمعامله بازار سهام بودند. ۱۷۷ میلیارد تومان معامله نمادهای این گروه موجب شد متوسط قیمت‌ها ۷۷/ ۱ درصد رشد کند. در همین راستا از ۱۰ نماد بورسی این گروه، ۵ نماد با رشد ارزش بازار همراه شدند. در این بین ۴ نماد تجربه‌کننده مازاد تقاضا در سقف قیمتی مجاز روزانه (صف خرید) بودند. در میان دیگر نمادهای جالب توجه روز گذشته می‌توان به «فولاد» اشاره کرد. این نماد پس از ۵ رشد متوالی طی روز گذشته به مدار منفی معاملات رفت و با افت ۹/ ۰ درصدی ارزش بازار مواجه شد. همین عاملی شد تا به واسطه تاثیر منفی ۱۶۸ واحدی بر دماسنج اصلی بازار، «فولاد» سنگین‌ترین وزنه شاخص کل بورس طی روز گذشته نام بگیرد. از دیگر نمادهای اثرگذار بر نماگر اصلی بازار می‌توان به «کچاد» اشاره کرد. این نماد به واسطه رشد ۵/ ۲ درصدی قیمت در لباس حامی شاخص کل درآمد و سهمی ۱۸۲ واحدی در رشد آن داشت.

تا پایان هفته جاری تمام شرکت‌ها موظفند عملکرد خود در آخرین ماه فصل پاییز را گزارش کنند. این گزارش‌ها می‌تواند یکی از عوامل اصلی تعیین‌کننده مسیر بازار سهام در فصل زمستان باشند. به این ترتیب باید تا روز شنبه به انتظار نشست و واکنش سهامداران را به این اطلاعیه‌ها مشاهده نمود.

 

 

منبع: دنیای اقتصاد

 

 

 

 

فهرست