انواع رمز ارزها


ارز دیجیتال، اصطلاحی کلیدی برای توصیف و بیان تمام پول‌های الکترونیکی است. در واقع ارز دیجیتال شامل ارز مجازی و رمزارز نیز می‌شود. در این مقاله سعی شده است به تفصیل به شرح انواع رمز ارزها پرداخته شود.

ا- پول­های دیجیتال:

پول دیجیتالی پولی است که بصورت الکترونیکی و اینترنتی می تواند بین افراد مبادله شود.

   پول­های دیجیتال مانند پول­های واقعی عمل کرده و قادر به ذخیره و انتقال ارزش، سرمایه گذاری، قابلیت خرید و … می­باشند برتری این نوع پول ها نسبت به پول های واقعی در عدم نیاز به جا به جایی به دلیل نداشتن ماهیت فیزیکی ، راحتی در انجام معاملات به دلیل حذف واسطه، مصونیت تورمی و کاهش ارزش ، امنیت بسیار بالا و سرعت تراکنش بالا و … می باشد.

مهمترین ارزهای دیجیتالی که در دسته پول دیجیتالی قرار می گیرند عبارتند از :

 • بیتکوین : (BTC) بیتکوین از سال ۲۰۰۹ میلادی توسط فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد و با گذشت زمان به مشهورترین ارز دیجیتال در سراسر جهان که ارزش بسیار بالایی پیدا کرد، تبدیل شده است. بیت کوین نوعی واحد پولی و ارز دیجیتال و به بیان ساده یک کد رمزنگاری است که برای مبادلات طراحی شده است، و در آن به جای تکیه بر یک جایگاه و مسئول مرکزی برای کنترل ایجاد و مدیریت، از رمزنگاری استفاده می شود.
 • لایت کوین (LTC) : ارز مجازی رمزپایه لایت کوین در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط چارلز لی در گیت هاب معرفی شد.

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های نسبتا سریع و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند. لایت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاک چین می­باشد. به گونه ای که تحلیلگران معتقدند لایت کوین در مقایسه با بیت کوین، مانند نقره در برابر طلاست.

 • ورت کوین (VTC) : طبق وب سایت Vertcoin ، ارز دیجیتال ورت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز و همتا به همتا مشابه بیت کوین و لایت کوین است.

Vertcoin مانند بیت‌کوین است و فقط برای انتقالات مالی و ارزشی کاربرد دارد. ورت کوین همانند دو ارز بیتکوین و لایت کوین تنها یک ارز بوده و برای دستیابی به اجماع همگانی، از الگوریتم گواه اثبات کار استفاده می کند.

 • نانو (NANO): نانو یک ارز دیجیتال است که هدف اساسی آن سرعت و بهینگی می باشد و در اواخر سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد و به سرعت توانست سهم قابل توجهی از بازار ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده را بدست آورد.

 در این ارز دیجیتال هر کاربر بلاک‌چین مخصوص به خودش را دارد. Nano تنها رمزارزیست که از تکنولوژی معماری مشبک بلاک استفاده می‌نماید.

در این سیستم به هر شخص یک بلاک‌چین تعلق می‌گیرد که اکانت‌چین نامیده می‌شود.ارز دیجیتالی نانو مشکلات بیت کوین از جمله مقیاس پذیری، مشکل محاسباتی و مصرف انرژی را پوشش می دهد.

نانو یک ارز بی هزینه بوده و از انرژی الکتریکی بسیار پایین تری برای مدیریت و اجرای شبکه بلاکچین خود استفاده می کند.

برخلاف بیت کوین و اتریوم، ارز نانو بلاکچین خود را بر روی حساب ها توزیع می نماید، که منجر به ایجاد یک شبکه با ارتباطات همتا به همتا شده و باعث کاهش تنگنا روی شبکه خواهد شد.

 • دوج کوین (DOGE): دوج کوین دسامبر ۲۰۱۳ منتشر شد .

 پول مجازی دوج کوین نیز با بهره گیری از سیستم همتا به همتا به کاربران در فضای اینترنت این امکان را می دهد تا مبالغ پرداختی موردنظر خود را به صورت آنلاین ارسال کرده و پرداخت امنی داشته باشند.

همه ارز های نام برده شده رمز پایه بوده و از امنیت بسیار بالایی در مقابل هک شدن برخوردار هستند ، غالباً از شبکه انتقال همتا به همتا و یا شبکه بلاک چین استفاده کرده و هویت افراد در این نوع تراکنش ها ناشناس می باشد . پول دیجیتالی خود به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

1- ارز های دیجیتال ثابت   ( StableCoin)  :  ارز دیجیتال باثبات یا همان استیبل کوین (Stable Coin) نوعی ارز دیجیتال است که از سرمایه‌گذاران در مقابل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال محافظت می‌کند.این نوع ارز ها دارای پشتوانه هستند ، این پشتوانه می تواند هر دارایی را شامل شود ( مانند طلا ، ارز های فیزیکی یا هر دارایی مالی که بتوان روی آن قیمت گذاری انجام داد ) همچنین از نوسانات قیمتی در امان بوده که در نتیجه دارای برتری نسبت به ارز های کاغذی موجود در بازار هستند. مهمترین و معروف­ترین ارز دیجیتالی ثابت تتر ( USDT ) می باشد .

2- ارز های دیجیتال امن 🙁 Privacy )  از مهمترین ویژگی های این نوع ارزها ناشناس بودن هویت دو طرف معامله می باشد به این معنا که در هنگام انجام معامله هویت افراد کاملاً نامشخص بوده و هیچ راهی برای پیگیری و شناسایی کاربرانی که معاملات را انجام داده اند وجود ندارد . در واقع با تکنیک‌های رمزنگاری امکان مشاهده تاریخچه تراکنش‌ها و موجودی آدرس‌ها را از بین برده‌اند.از ویژگی های ارز های امن این است که مشمول مالیات نمی شوند ، به ویژه برای انجام معاملات با حجم بالای انتقال وجه بسیار به صرفه می باشد .

از مهمترین ارز های دیجیتال امن می توان به مونرو ( XMR ) ، زی کش ( Zcash )، نو کوین ( Nav Coin) ، فور ( PHR ) و هورایزن ( ZEN ) اشاره کرد. تمام این ارز ها بر پایه بلاک چین قرار دارند و هر کدام کارایی و ویژگی خاص خود را در بازار ارز دیجیتال  دارا هستند .

۲پلتفرم ها:

دسته دوم ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده، پلتفرم ها و به ویژه ارزهای دیجیتالی که به عنوان قرارداد هوشمند و اپ های غیرمتمرکز (DApps) شناخته می شوند، می باشند.

 • اتریوم (ETH) : پلتفرم هایی مانند اتریوم به عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی ها) بعد از نسل اول ارزهای دیجیتال (مانند بیت کوین) بر پایه تکنولوژی بلاکچین شناخته می شود. اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فن آوری بلاک چین است که به  توسعه دهندگان این امکان را می­دهند که برنامه‌های غیر متمرکز خود را روی آن اجرا نمایند.

اتریوم ارز دیجیتالی رمزپایه ای است که در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط ویتالیک بوترین ارائه شد. اتریوم بیش از اینکه یک ارز مجازی باشد، یک پلتفرم نرم افزاری قابل برنامه ریزی غیرمتمرکز بر پایه بلاک چین است که به کاربران این اجازه را می دهد که نرم افزارهای مستقل توزیع شده را به آسانی و در کمال امنیت و سهولت اجرا کنند.

با بیت کوین ( اولین رمزارز یا ارز دیجیتالی) می توان پرداخت ها را با یک سیستم غیرمتمرکز انجام داد، با اتریوم نیز می توان تمامی قرادادها را بصورت اینترنتی و به کمک داده ها و تکنولوژی بلاکچین (قراداد هوشمند) انجام داد.

قراردادهای هوشمند نه تنها امکان انتقال پول را می دهد بلکه تکنولوژی قراردادهای هوشمند امکان انتقال دارایی، سهام و هر دارایی ارزشمند را بدون واسطه و هزینه های واسطه ای فراهم می نماید. یکی از ویژگی های تکنولوژی قراردادهای هوشمند این است که امکان خطا در آن صفر است و قوانین توسط کد در آن لحاظ می شود.

یکی دیگر از مزایای پلتفرم هایی مانند اتریوم این است که امکان ایجاد اپ های غیرمتمرکز (DApps) را فراهم می نماید.

 ICO یا عرضه‌ اولیه‌ سکه (Initial Coin Offering= ICO)  روشی برای جذب سرمایه و معرفی ارزهایی است که تازه ابداع شده و بسیار شبیه عرضه‌ اولیه‌ سهام شرکت‌ها در بورس است.

ICO های زیادی بر پایه پلتفرم هایی همانند اتریوم ایجاد شده اند. بنابراین این دارایی ها از امکانات این پلت فرم ها استفاده می کنند، بدون اینکه از ابتدا کدنویسی کنند.

نمونه های خوب و دیگر پلتفرم ارزهای دیجیتال ، نئو (NEO) ، کاردانو (ADA) و (EOS)ایاس  است.

 نئو (NEO) : ارز دیجیتال نئو (Neo) که پیش از این آنت‌شر (Antshare) نام داشت، یک پلتفرم متن باز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین در دسته بندی ارز دیجیتال است و به اتریوم چینی ها شهرت دارد. پروژه نئو بسیار شبیه اتریوم بوده و تنها چند ویژگی فنی و اهداف آن با اتریوم متفاوت است. در واقع نئو (Neo) یک مجموعه غیرانتفاعی بر مبنای پروژه بلاک چین است که با هدف نهایی ایجاد یک سیستم اقتصادی هوشمند مبتنی بر شبکه توزیع شده (Distributed Network) ایجاد شده است.

کاردانو (ADA)شبکه کاردانو،‌ با ارز دیجیتالش به نام ADA می تواند برای ارسال و دریافت وجوه دیجیتالی استفاده شود. این پول دیجیتال با امکان انتقال سریع و امنیت توسط رمزنگاری،‌ این روزها به شدت محبوب شده است. کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است و مانند اتریوم امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌آورد؛ با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در «نسل سوم بلاک چین» می‌نامد و امنیت آن با استفاده از معماری چند لایه تأمین شده است. بنا به اعتقاد تیم کاردانو، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این شبکه بسیار بهتر از بلاک چین‌های قدیمی مانند اتریوم است. این شبکه و ارز آن (ADA)، در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۷ ( ۲۴ آذر ۱۳۹۶) رسما در ژاپن منتشر شداین پلتفورم توسط Charles Hoskinson یکی از بنیانگذاران بلاک چین اتریوم ساخته شده و قصد دارد نسخه پیشرفته‌ تر و بهتری از اتریوم باشد.

ای او آس (EOS) : ای او اس  (ایاس) بستری بر پایه بلاک چین است که مانند اتریوم برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps)  مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارز دیجیتال EOS سیستم عاملی است که درون آن مجموعه‌ای از ابزارها و قابلیت‌های ویژه وجود دارد که این کار باعث آسان ‌تر شدن فرایند ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز می‌شود.

EOSیک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که با هدف انتقال ارزش، ایجاد قراردادهای هوشمند و ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ایجاد شده است. ساختار بلاک چین ایاس به‌گونه‌ای است که می‌توان این پلتفرم را به‌عنوان یک راهکار مقیاس‌پذیری (یعنی افزایش سرعت و کاهش هزینه) برای بلاک چین مطرح نمود. این پلتفرم در ابتدای کار، به‌عنوان رقیبی قدرتمند برای اتریوم مطرح می‌شد؛ اما امروزه بلاک چین‌های نوظهوری همانند پولکادات، کاردانو، سولانا، الروند، تزوس و بایننس اسمارت چین، با ادعای مقیاس‌پذیری بیشتر وارد میدان شده‌‌اند و رقبای جدی برای  بلاک چین ایاس به شمار می‌آیند. 

۳ارزهای دیجیتالی مالی

ارزهای دیجیتالی مالی ، بخش بزرگی از کریپتوکارنسی ها را شامل می شوند.

 • الف ارزهای دیجیتالی پرداخت

ارزهای دیجیتالی که با هدف انجام پرداخت ها، تراکنش ها و ذخیره ارزش معرفی شده اند، در این دسته بندی جا می گیرند.

اومیسگو (OMG) ارز دیجیتال اومیسگو  OmiseGO یک پلت فرم پرداخت آزاد و مبادله غیر متمرکز است که توسط Ethereum منتشر شده و یک بلاک چین عمومی منبع باز است.  ارز دیجیتال OMG یک پروژه غیر متمرکز و با پشتوانه دارایی می باشد. با OMG می توان در بین چندین بلاکچین تبادل انجام داد.

در اصل می توان گفت که اومیسگو یا OMG یک پروژه بر اساس POS ( گواهی اثبات سهام) می باشد که طبق بلاکچین اتریوم فعالیت می کند و همچنین به شبکه های پرداخت کمک می کند تا یک سیستم مالی شفاف و عمومی ایجاد نماید. پروژه های POS و یا همان اثبات سهام قابلیت استخراج را ندارند زیرا برای تایید تراکنش از ماینر ها استفاده نمی شود و چیزی که تراکنش ها را تایید و سپس به بلاکچین اضافه می نماید اعتبار سنج ها هستند.

 هدف اومیسگو ، ارائه خدمات بانکی غیرمتمرکز با هزینه پایین است. این ارز دیجیتال در حال حاضر دارای بالاترین سمپلر ۲۰ توکن اتریوم ERC20 رمزنگاری شده در جهان است.

ریپل (XRP)ریپل یکی دیگر از پلتفرم های شناخته شده ارزهای دیجیتالی است. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا عرضه شد.

استلار لومنز (XLM)استلار در سال ۲۰۱۴ و با ماهیتی تقریبا مشابه با ریپل متولد شد. جالب است بدانید که استلار را در واقع می توان شاخه یا فورک ریپل دانست . این ارز دیجیتال به‌دلیل تمرکز بر امور بانکی و مالی، در رده‌ی ارزهایی مانند ریپل (XRP) در نظر گرفته شده است، اما استلار لومنز نوع دیگری از ارزهای رمز پایه است.استلار قصد تسهیل پرداخت های بین افراد را در سراسر جهان دارد. اما تقریبا شیوه کار هر دو یکی است.

ریکوئست نتورک (REQ)ریکوئست نتورک (REQ) روی شبکه اتریوم ایجاد شده  است. و قرار است با پشتیبانی Ycombinator به PayPal 2 تبدیل شود تا در هر زمان و مکانی بشود درخواست پرداخت زد.

ب- ارزهای دیجیتالی صرافی ها :

این ارزها به سه دسته تقسیم میشوند: متمرکز، غیر متمرکز، هم کنش پذیر. هدف از ایجاد این ارزها وظیفه خرید و فروش انواع رمز ارز های مختلف است

 • ارزهای دیجیتالی صرافی های متمرکز :
 • بایننس کوین (BNB) بایننس کوین یک توکن رمزنگاری مخصوص برای استفاده در صرافی بایننس است. ارز بایننس کوین در عمل یک توکن غیر قابل استخراج است. توکن های غیر قابل استخراج در ابتدا توسط خالق آن توکن استخراج شده و سپس به عموم افراد عرضه می شوند.
 • کو کوین شیرز (KCS) کو کوین شیرز KCS یک توکن رمزنگاری مخصوص برای استفاده در صرافی Kucoin است. توکن KCS با استاندارد ERC-20 مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم عمل می‌کند.
 • بی باکس توکن (BIX)بی باکس توکن BIX (Bibox Token) یک توکن رمزنگاری مخصوص برای استفاده در اکسچنج Bibox است.
 • کاس (COSS)COSS هم صرافی و هم توکن رمزنگاری شده و هم یک پلتفرم برای راه اندازی ICO است.
 • ارزهای دیجیتالی صرافی های غیرمتمرکز :
 • کایبر نتورک🙁 KNC) یا شبکه‌ کایبر پروتکلی مبتنی بر اتریوم است که تبادل و تبدیل سریع دارایی‌های دیجیتال (مانند توکن‌های کریپتو) و ارزهای رمز‌نگاری‌شده (مانند اتریوم ، بیت‌کوین و زی‌کش) را با نقدینگی بالا ممکن می‌سازد. ارز دیجیتال Kyber network ابزاری است که به هر کسی این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به استفاده از صرافی‌ها، رمزها را در سریع‌ترین زمان تغییر دهد.
 • زیرو اکس (ZRX) zero-x زیرو ایکس (0X) پروتکلی است که به صورت متن باز و برای به انجام رساندن مبادلات غیرمتمرکز، روی بلاکچین اتریوم قرار دارد. تیم زیرو اکس معتقد است که هزاران توکن اتریوم در آینده وجود خواهد داشت که نیاز به مبادله فعال آن‌ها خواهد بود. ۰x در اکتبر ۲۰۱۶ توسط Will Warren و Amir Bandeal تاسیس شد. زیرو ایکس 0x با نماد معاملاتی ZRX یک پلتفرم ایجاد صرافی غیرمتمرکز است که توسط سیستم قراردادهای هوشمند اتریوم اجرا می‌شود. در واقع زیرو اکس یک پروتکل رایگان آزاد و بدون محدودیت است که امکان معاملات توکن‌های ERC20 در شبکه اتریوم را می‌دهد. اما باید توجه داشته باشید که ارز zero-x قابلیت استخراج نیست.
 • لوپ رینگ (LRC) Loopring ارز دیجیتال لوپ رینگ پروتکل غیرمتمرکزی است که در سرویس اکسچنج برای توکن ERC20 استفاده می‌گردد. با استفاده از این پروتکل این امکان را فراهم می نماید که هر فرد سفارشات خود را به صورت آفلاین ایجاد نماید و همچنین به صورت آنلاین به انجام معاملات خود بپردازد. این پروتکل تا زمانی که معاملات خود را به صورت هوشمند انجام می‌دهند برای سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، نئو، کوانتوم و … نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 • ارزهای دیجیتالی صرافی های هم کنش پذیر :
 • کش (QASH) یکی از مشکلاتی که در نقد کردن ارزهای دیجیتال وجود دارد وجود صرافی های متنوع با قیمت‌های مختلف می باشد این موضوع باعث می‌شود نقدینگی شما در هرکدام با دیگری متفاوت باشد؛ کش (Qash) این امکان را فراهم می­آورد تا با استفاده از پلتفرمی ‌که خزانه تمام صرافی‌ها را با یکدیگر ترکیب می‌کند، حل نماید و به شما نشان خواهد داد که در کدام صرافی بیشترین نقدینگی را دارید. یکی از مزایایی که باید به آن توجه کرد این است که معامله­گران را از باز کردن حساب در همه صرافی‌ها بی نیاز می‌ نماید و این عمل سبب افزایش نقدینگی ارزهای رمزنگاری‌ شده و در نتیجه به نفع کل صنعت بلاکچین خواهد بود. 

ج- ارزهای دیجیتالی سرمایه گذاری :

این ارزهای دیجیتالی امکان جذب سرمایه یا پول به کمک تکنولوژی بلاکچین را فراهم می کنند. ارز هایی همچون پالی مث (POLY)، ایکونومی (ICN) و کریپتو ۲۰ (C20)  موجب تسهیل در فرآیند سرمایه گذاری از طریق حذف واسطه ها می شوند. از سوی دیگر امنیت این ارزها بسیار بالا است.

د- ارزهای دیجیتالی قرض و وام :

ارز هایی مانند ات لند (LEND)  و ریپیو کردیت نتورک (RCN) امکان اعطای قرض یا وام بدون واسطه با هزینه پایین به کمک تکنولوژی بلاکچین فراهم می­کند.

ه- ارزهای دیجیتالی جذب سرمایه :

این ارزهای دیجیتالی امکان جذب سرمایه یا پول به کمک تکنولوژی بلاکچین را فراهم می نمایند. به عنوان مثال کیک آی سی او (KICK) پلتفرم غیرمتمرکزی برای ایجاد کمپین های جذب سرمایه است.

و- ارزهای دیجیتالی بیمه :

این ارزها امکان بیمه نمودن افراد به صورت غیر متمرکز به کمک قرارداد های هوشمند را می­دهند. به عنوان مثال بایت بال (GBYTE) شناخته شده ترین ارز در این زمینه است. در این موارد در صورت وقوع حادثه، نیازی به پاسخگویی به کارشناسان شرکت های بیمه و دلایل و تبصره های متعددی که برای عدم پرداخت خسارت می آورند،نمی باشد.

 

   
فهرست