به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مرکز مشاوره امنیتی در آمریکا با نام «صوفان» در تازه ترین مطالعات خود آورده است: در سال های اخیر امارات خودش را در قلب درگیری ها در سراسر خاورمیانه قرار داده است.

این مرکز بیان کرد: ابوظبی به جنگجویان سلاح و آموزش داده تا نقش خطرناکی در جنگ های داخلی و حمایت از موارد شورش و کودتاهای نظامی ایفا کنند.

بر اساس نتایج مطالعات مرکز صوفان، این بازی که بدون بررسی پیامدهای آنها صورت می گیرد، باعث مشکلات داخلی و خارجی می شود، دولت امارات به دنبال طمع ورزی برای نفوذ در منطقه به قتل و هرج و مرج و خرابکاری در آن دامن می زند.

این نتایج تاکید می کند: امارات در سلاح دادن (به جنگجویان) در مناطق درگیری در سراسر خاورمیانه دخالت دارد.

با نگاهی به بی ثباتی در یمن و لیبی و بسیاری از کشورهای دیگر که امارات در آنها دخالت می کند، روشن می شود که طرف های موثر خارجی روند درگیری را برای خدمت به طمع ورزی های خارجی مشکوک طولانی می کنند.

در یمن نیز، امارات فرصتی برای شبه نظامیان مرتبط با القاعده در شبه جزیره عربی ایجاد کرده است که به خودروهای نظامی آمریکایی از جمله خودروهای زرهی دست یابند.

با وجود اینکه اکثر تمرکز روی خروج نیروهای اماراتی از یمن مترکز است، اما زیان های ناشی از دخالت ابوظبی در یمن و تهیه سلاح و آموزش گروه هایی نظیر القاعده و سایر شبه نظامیان بسیار زیاد است.

ابوظبی در طول سال های گذشته به طور مداوم در لیبی دخالت کرده است و به گروه های شورشی سلاح داده و آنها را آموزش داده است که این امر باعث افزایش برهم خوردن ثبات در این کشوری شده است که اساسا در جنگ داخلی پیچیده ای قرار دارد.

اما در سودان، اماراتی ها و سعودی ها از گروه نظامیان برای سرکوب مخالفان سیاسی دموکراسی خواه با رهبری جامعه مدنی حمایت می کنند.

در مطالعات مرکز صوفان آمده است: درسایه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، واشنگتن به فروش سلاح و تجهیزات و خودروهای زرهی و از جمله موشک های ضد تانک و بالگردهای آپاچی ادامه می دهد.

شمار زیادی از سامانه های پدافند هوایی متحرک از انبارهای تسلیحاتی لیبی متعلق به دوره زمامداری معمر قذافی به سرقت رفته است.

سامانه‌های پدافند هوایی متحرک با موشک های زمین به هوای سبکی کار می کند که می توان آن را به سادگی حمل کرد و دوره آموزش استفاده از آنها کوتاه است. این سلاح ها تهدید خطرنامی برای هواپیمایی مسافربری و تجاری و نظامی به شمار می روند.

مرکز صوفان آورده است: حدود 5000 موشک از این نوع کشف و منهدم شده است اما احتمالا 15000 سامانه پدافند هوایی متحرک همچنان مفقود است.

این مرکز افزود: تهیه سلاح و مهمات و آموزش بازیگران موثر غیردولتی و نیروهای نیابتی در جنگ ها مسبوق به سابقه است اما به نظر می رسد که دولت ها از احتمال واکنش های منفی و پیامدهای منفی چنین اقداماتی غافل هستند.

این مرکز در تحقیقات خود تصریح کرده است: اکثرا وقتی بازیگران موثر خارجی در تلاش برای نزدیک کردن موازنه قوا در جنگ داخلی از طریق کمک کردن (به طرف های درگیر)هستند، نتیجه آن درد و رنج بیشتر ساکنان غیرنظامی می شود که باعث می شود خود این غیرنظامیان دست به انتقام جویی از این بازیگران موثر خارجی بزنند و این همان چیزی است که امارات گرفتار آن شده است.

منبع: امارات لیکس

فهرست