رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با رادیو ایران افشای به موقع اطلاعات شرکت‌های بورسی در سال‌جاری دستاورد مهم نهاد ناظر دانست و گفت: روند قانونی و تنبیهی تعلل شرکت‌ها در ارسال اطلاعات به ناشران بورسی اعلام شد. همچنین پیامک‌هایی برای آگاهی آنها ارسال و فرهنگ‌سازی مناسب صورت گرفت.

شاپور محمدی تصریح کرد: افشای به موقع اطلاعات به شفافیت بیشتر بازار سرمایه کمک می‌نماید و سرمایه‌گذاران می‌توانند بهنگام و همزمان به اطلاعات دسترسی داشته باشند و این موضوع کمک می‌کند افراد در سرمایه‌گذاری‌های خود دقت بیشتری داشته باشند. سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه مدیران، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران از حمایت سازمان بورس برخوردار هستند، افزود: یکی از آثار افشای به موقع، این است که اطلاعات در شرکت‌ها انباشته نمی‌شود و در زمان درست به‌دست سرمایه‌گذاران می‌رسد. قطعا نوساناتی که ممکن است ناشی از ارائه نشدن اطلاعات به سرمایه‌گذاران باشد کنترل شده و به همین دلیل، ریسک شرکت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

محمدی افزود: افشای به موقع، عدم تقارن اطلاعاتی را از بین می‌برد به این معنی که کارکنان شرکت همزمان با سرمایه‌گذاران شرکت از وضعیت و اطلاعات مالی شرکت آگاه می‌شوند. چه بسا عده‌ای از سرمایه‌گذاران تصمیم به فروش داشته باشند و اگر اطلاعات به موقع داشته باشند، از فروش منصرف می‌شوند. رئیس سازمان بورس خاطرنشان کرد: افشای به موقع و شفافیت، به کشف قیمت دقیق تر و صحیح سهام منجر می‌شود و در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران نقش بسزایی ایفا می‌کند. وی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: فرصت‌های موجود در بازار سرمایه بسیار متنوع است. بیش از ۶ هزار شرکت در بورس و فرابورس قابل معامله هستند. از مردم خواهش می‌کنم تا متنوع سرمایه‌گذاری کنند و تمام وجوه خود را روی یک سهم قرار ندهند. دوم اینکه، با تحلیل خرید کنند و از توجه به شایعات خودداری کنند.

سخنگوی سازمان بورس تاکید کرد: سهامداران باید افق سرمایه‌گذاری بلندمدتی برای خود ترسیم کنند و گفت: بازار سرمایه در بلندمدت از همه بازارها بهتر خواهد بود، با این حال سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای افرادی که فرصت کمی برای تحلیل دارند بهتر است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند انتخاب بهینه‌ای باشند و ریسک‌های موجود در بازار را پوشش ‌دهند. وی اضافه کرد: آموزش و افزایش دانش مالی قبل از ورود به بازار سرمایه یکی از نکاتی است که سهامداران باید حتما رعایت کنند و می‌توانند در دوره‌های متفاوت شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، کانون کارگزاران و شرکت‌های مختلف دارای مجوز شرکت کنند.طبیعی است، که دانش‌آموختگان رشته‌های اقتصاد، حسابداری، مدیریت مالی، مهندسی صنایع تخصص اولیه را در این خصوص به‌دلیل آشنایی با ریاضی خواهند داشت اما سایر افراد بهتر است در این خصوص دوره‌های آشنایی با معاملات بازار سرمایه را پشت‌سر بگذارند.

محمدی در مورد همکاری بازار سرمایه و صنعت بیمه نیز متذکر شد: مهم‌ترین همکاری این دو بازار با یکدیگر در ابتدا، ایجاد ابزارهای مشترک و هیبریدی است. انتشار اوراق بیمه اتکایی در دستور کار است و در بودجه ۹۹ نیز گنجانده شده است و سال دیگر منتشر خواهد شد. وی ادامه داد: یکی از اوراقی که در دنیا مرسوم است اوراق بیمه بلایای طبیعی تحت عنوان «کت باند» است که در کشور، این نمونه اوراق را نداریم. با تفاهم بین نهاد ناظر بازار سرمایه و بیمه مرکزی، در کنار انتشار اوراق بیمه اتکایی، اوراق کت باند هم منتشر می‌شود. رئیس سازمان بورس درخصوص دیگر همکاری‌های بازار سرمایه و صنعت بیمه عنوان کرد: مذاکراتی با صنعت بیمه داشته‌ایم تا بین بیمه‌های عمر و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ارتباط دوسویه ایجاد کنیم. به این ترتیب که قابل تبدیل به یکدیگر باشند و هر سرمایه‌گذاری که واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری دارد بتواند به بیمه عمر تبدیل کند و برعکس.

منبع: دنیای اقتصاد

فهرست