به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بانک مرکزی، در بخشنامه‌ای که به شبکه بانکی در
اوایل خردادماه ابلاغ کرد سقف حواله‌های ارزی را افزایش داد که بر مبنای آن، صدور حواله ارزی توسط شبکه بانکی برای شرکت‌های تولیدی تا سقف 10 میلیون یورو و برای شرکت‌های تجاری تا سقف 5 میلیون یورو افزایش یافته است.

البته شرط بانک مرکزی برای مجاز بودن افزایش سقف حواله‌های ارزی این است که تعهدات ارزی ایفانشده برای شرکت‌های تجاری و تولیدی کمتر از 30 درصد باشد.

متن کامل بخشنامه بانک مرکزی را که از سوی مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی به مدیران عامل بانک‌های
دولتی و خصوصی ابلاغ شده است به شرح زیر است؛

با سلام

احتراماً پیرو نامه‌های عمومی شماره 784087/97 مورخ 97/8/14، 462782/97 و 97/465504 مورخ 97/12/27 و با اشاره به بند (د-2) از بخش اول مجموعه مقررات ارزی به‌اطلاع می‌رساند به‌منظور تسهیل امور واردات کالا در شرایط تحریم و در صورت عدم امکان بهره‌مندی از سایر روش‌های پرداخت (اعتبار اسنادی و برات اسنادی) صدور حواله ارزی تا سقف 5 میلیون یورو و یا معادل آن به سایر ارزها برای واحدها و شرکتهای تجاری و 10 میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای واحد/شرکت‌های تولیدی در صورت قابل قبول بودن وضعیت اعتباری متقاضی از سوی آن بانک و نیز به‌شرط آنکه درصد تعهدات ارزی ایفانشده متقاضی کمتر از 30 درصد باشد و منوط به پذیرش کلیه مسئولیت‌های مترتبه توسط متقاضی و اخذ وثایق مکفی موضوع تبصره 2 ذیل بندی از بخش اول مجموعه مقررات ارزی، با رعایت سایر ضوابط و مقررات بلامانع می‌باشد.

در این ارتباط لازم است هیئت مدیره آن بانک نسبت به تدوین سازوکار عملیاتی کنترل ریسک مربوطه با در نظر گرفتن سرعت عمل مناسب در ارایه خدمات فوق به متقاضیان اقدام نمایند. در خصوص شرکتهای بازرگانی دولتی ایران، پشتیبانی امور دام کشور و خدمات حمایتی کشاورزی انجام حواله ارزی خارج از سقف مبالغ فوق‌الذکر فارغ از میزان تعهدات ارزی ایفانشده شرکتهای مزبور امکان‌پذیر خواهد بود.

مقتضی است ضمن پیگیری تعهدات ارزی واردکنندگان مراتب را به شعب ذی‌ربط ابلاغ و بر حسن اجرای آن نیز نظارت فرمایند.

منبع: تسنیم

بورس ، آموزشگاه بورس ، آموزش بورس در شیراز ، آموزشگاه شیراز ، تجارت برتر

فهرست