به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزای تسنیم،درپی انتشار مطلبی با عنوان «وقتی مزایای تعطیلی خصوصی‌سازی بیشتر از حیاتش است» در این خبرگزاری، که به توضیح تجربه شکست خورده واگذاری ماشین سازی تبریز پس از 11 مرتبه مزایده ناکام، به یکی از اختلالگران بانکی پرداخته شده و به نقل از میرهادی قره سید رومیانی، معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت تعاون از برگشت کارخانه ماشین‌سازی به صندوق بازنشستگان فولاد خبر داده شده بود، سازمان خصوصی‌سازی با ارسال جوابیه‌ای اعلام داشت که:

1- شرکت ماشین‌سازی تبریز، همچنین شرکت ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز طی سال‌های مختلف از 1383 تا 1394 در فهرست موارد مشمول واگذاری به تصویب هیات واگذاری رسیده‌اند.

‌2- شرکت «ماشین‌سازی تبریز» به همراه «املاک منطقه ایل گلی» و شرکت «ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز» در سال‌های 1393 لغایت 1394 هر یک به ترتیب 11 و 19 بار به مزایده گذاشته شدند؛ لیکن به دلیل زیانده بودن فاقد متقاضی بودند.

3- در راستی اجرای بند (31) قانون بودجه سال 1390 کل کشور، صد درصد سهام شرکت ماشین‌سازی تبریز با ارزش برآوردی 129 میلیارد تومان و بر اساس مصوبات هیات وزیران بابت تهاتر دبهی دولت به صورت غیر قطعی، به بانک صادرات ایران واگذار شد. لکین بانک مذکور از قبول شرکت یاد شده استنکاف نمود.

4- مجددا مجموعه ماشین‌سازی تبریز و املاک منطقه ائل گلی و شرکت ریخته‌گری ماشین سازی تبریز در سال 1394 و بابت بدهی وزارت صنعت، معدن و تجارت و به موجب بند «ف» تبصره (3) قانون بودجه سال 1394 و بر اساس مصوبه هیات وزیران و مصوبه هیات واگذاری، به قیمت 611 میلیارد تومان به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد واگذار گردید. صندوق مزبور نیز از ابتدا به دلیل زیانده بودن شرکت‌های مذکور و ضرورت تزریق نقدینگی برای استمرار فعالیت آنها، از قبول این شرکت‌ها امتناع داشت. لکن نهایتا مشروط بر این که سازمان خصوصی‌سازی وکالت آن صندوق را برای فروش این مجموعه بپذیرد به نحوی که صندوق متضرر نشود، پذیرای این مجموعه شد. مطابق توافق کتبی مذکور مقرر گردید که سهام شرکت یاد شده فروخته شود و منابع حاصل از فروش به خزانه‌داری کل کشور از طرف موسسه مزبور بابت تسویه تنخواه دریافت یا به خزانه واریز شود.

5- نهایتا بعد از حدود دو سال مذاکره و بازاریابی، مجموعه ماشین‌ُازی تبریز، ریخته‌گری ماشین سازی تبریز و املاک ائل گلی در تاریخ 1397/2/23 به وکالت از صندوق بازنشستگی کارکنان فولا دو در چارچوب تفاهم نامه منعقده با این صندوق با احتساب سایر هزینه‌ها به قیمت 688 میلیارد تومان به آقای قربانعلی فرخ‌زاد، واگذار گردید تا در چارچوب قرارداد و تفاهم نامه فی ما بین سازمان خصوصی‌سازی و صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد، منابع حاصل از این واگذاری به حساب خزانه‌داری کل کشور بابت تسویه تنخواه دریافتی از خزانه توسط صندوق مذکور واریز شود.

6- به منظور اجرای قرارداد منعقده بین خریدار مجموعه ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی و املاک ائل گلی و این سازمان، خریدار می‌بایست طی 9 قسط و در مدت 60 ماه از تاریخ 1397/4/20 لغایت 1402/4/20 نسبت به پرداخت وجه معامله اقدام نماید، لیکن به دلیل مشکلات حقوقی پیش آمده برای خریدار، اقساط مراحل دوم و سوم قرارداد و در موعد مقرر واریز نشد؛ بنابراین سازمان خصوصی‌سازی در راستی تکلیف قانونی خود نسبت به آگهی و همچنین عرضه مجدد مجموعه مذکور در تاریخ 1397/11/24 از طریق مزایده به وکالت از خریدار فعلی اقدام نمود که به دلیل عدم وجود متقاضی واگذاری انجام نشد.

7- نهایتا سازمان خصوصی‌سازی، به دلیل عدم ایفای تعهدات قراردادی نسبت به فسخ قرارداد آقای قربانعلی فرخ‌زاد اقدام نمود.

8- شایان ذکر است همانطور که از گردش فوق ملاحظه می‌شود به دلیل اینکه تنها ذینفع در این زمینه صندوق فولاد بوده است بدیهی است که در فاصله دو سال مذکور در صورت درخواست صندوق و انجام تعهدات خود به خزانه امکان کان لم یکن نمودن توافقنامه مذکور وجود داشته است ولی هیچ گاه این درخواست از سوی صندوق فولاد اعلام نشده است در حال حاضر نیز با توجه به درخواست و پذیرش مسئولیت تسویه حساب با خزانه علاوه بر مالکیت شرکت واملاک متعلقه، مدیریت آن نیز در اختیار صندوق فولاد می‌باشد.

سازمان خصوصی‌سازی ضمن اعلام آمادگی برای اطلاعی‌رسانی و شفاف‌سازی واگذاری‌ها و تاکید بر اصل اطلاع‌رسانی دقیق و مستند، از کلیه رسانه‌ها درخواست دارد از هر گونه انتشار اظهاراتی که با ادبیاتی غیر حقوقی و غیر مستند مطرح می‌شود و نتیجه احتمالی منفی بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری دارد، جدا خودداری نماید.

منبع: تسنیم

فهرست