الاخبار نوشت: سرنگونی پهپاد آمریکایی انعکاس زیادی در محافل کشورهای خلیج فارس داشت؛ بویژه ریاض و ابوظبی که تل آویو نیز در این باره با آنها همراه است. دشوارتر از خود حادثه، پاسخ ندادن آمریکا بود. پیامدهایی که نیاز به رسیدگی سریع داشت و رئیس جمهور آمریکا آن را به وزیر خارجه اش، مایک پمپئو سپرد؛ پس او طی سفری ناگهانی برای اطمینان دهی به دولتهای خلیج فارس و در سایه ترجیح قواعد جنگ سرد از سوی واشنگتن، به خاورمیانه آمد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: با اینکه شبح پاسخ نظامی واشنگتن به سرنگونی پهپاد آن توسط ایران دور شده، اما تنش ها در خلیج فارس همچنان ادامه دارد. همانطور که ترامپ هشدار داده است که وی پاسخ نظامی را تنها به تاخیر انداخته است. با این حال، می توان گفت این به تاخیر انداختن پاسخ نظامی و صحبتهای ترامپ در مورد اعمال تحریمهای جدید علیه ایران، نشان دهنده تمایل وی به استفاده از گزینه جنگ سرد، به جای حمله نظامی است.

در این میان، دولت ترامپ لازم دانست که به هم پیمانان خود اطمینان بدهد و این مایک پمپئو بود که با عجله این مأموریت را بر عهده گرفت و با دو طرف عربستان و امارات گفتگو کرد که محوریت آن، چگونگی ایجاد یک ائتلاف جهانی برای مقابله با دولتهای حامی تروریسم در جهان بود.

در شرایطی که نیروهای یمنی، اهداف سعودی را بار دیگر هدف حمله خود قرار دادند و حمایتی از سوی آمریکا صورت نگرفت، پیش بینی میزان اثرگذاری سفر پمپئو در راستای تغییر پیامهای مربوط به ساقط شدن جنگنده در آبهای خلیج فارس و انعکاس های منفی آن بر ریاض، دشوار است.

این در حالی است که تهران نیز در فاصله چند روز مانده به مهلتی که برای التزام به توافق هسته ای تعیین شده، درگیر مذاکرات با اروپایی هاست. همانطور که اندرو موریسون، وزیر امور خاورمیانه انگلیس به تهران رفت، اما موفق به دیدار با ظریف نشده و در جریان دیدارش با عباس عراقچی، با سرزنش شدید او مواجه شد و عراقچی تاکید کرد که ایران قصد دارد از التزامهای خود به توافق هسته ای بکاهد.

به این ترتیب، با توجه به صحبتهای مسئولان ایرانی می توان گفت نتیجه سفر وزیر اروپایی برای نجات توافق هسته ای، شکست کامل بود؛ همانطور که کمال خرازی، رئیس شورای استراتژیک روابط بین المللی ایران با ابراز نا امیدی از دیدار با موریسون گفت: مذاکرات تکرار صحبتهای قبلی بود.

منبع: انتخاب

فهرست