اصطلاحات رایج در ارزهای دیجیتال


فومو :(FOMO)

 (Fear Of Missing Out) فومو (FOMO)  به ترس از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری و یا ترید اطلاق می‌شود. این اصطلاح به این معنا است که سرمایه گذاران بازارهای سرمایه و به خصوص کاربران ارزهای دیجیتال از ترس عقب افتادن در سرمایه گذاری های پر سود دست به خرید های هیجان زده و احساسی می زنند.

با گسترش رسانه های اجتماعی و نشر سریع اخبار و به اشتراک گذاری مطالب توسط افراد، امکان درگیر شدن افراد با فومو بسیار شدید تر شده است.  در بازارهای سرمایه گذاری، فومو در افراد سبب ایجاد هیجان خرید می گردد و این هیجانات کل بازار را تحت تاثیر قرار میدهد. هنگامی که یک بازار دائم در حال رشد است سرمایه گذاران احتمال ادامه رشد را داده و همچنان در انتظار سود بیشتر می باشند و این امر باعث ایجاد فومو در افراد می گردد.

فاد (FUD):

FUD، مخفف «fear, uncertainty and doubt» به معنای «ترس، عدم قطعیت و تردید» است. این اصطلاح بیشتر در حوزه ارزهای دیجیتال و در بین کاربران این ارزها به کار برده می‌شود.

اصطلاح FUD زمانی بکار می‌رود که شخص، گروه یا شرکتی در مورد یک دارایی دیجیتال اخبار یا اطلاعاتی منفی در رسانه‌ها، سایت‌ها، گروه‌های تلگرام و سایر رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کند و خواسته یا ناخواسته باعث ایجاد حس «ترس، عدم قطعیت و تردید» در بین کاربران و سرمایه‌گذاران ارز می‌شود.

FUD   معمولا به اطلاعاتی گفته می‌شود که هنوز درستی و اعتبار آنها ثابت نشده است.

فاد می‌تواند بدون توجه به نمودارهای تکنیکال یا اصول بنیادی فقط بر اساس اخبار ناگوار و منفی که در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود، باعث ریزش قیمت ارزها شود.

 

هادل :(HODL)

سابقه این کلمه مربوط به زمانی می­شود که یک معامله گر بیت کوین از معامله خود ناراضی بوده و وحشت زده شده بود  و وقتی در یک انجمن کریپتوکارنسی درباره آن بحث می کرد  با یک اشتباه املایی نوشت من در حال هادل کردن هستم. که در اصل به صورت Holding (نگهداشتن) باید نوشته میشد.

این اصطلاح در ابتدا فقط برای بیت کوین به کار برده می‌شد اما اکنون این اصطلاح برای اتریوم و سایر آلت‌کوین‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دنیای رمزارز‌ها هودل کردن به معنی نگهداری رمزارز‌ برای مدتی طولانی است. هودل کردن بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که نوسان بازار بسیار بالا باشد یا قیمت ارز مورد نظر با افت قیمت در چند روز متوالی روبرو شود.

برتری افرادی که اهل هادل هستند نسبت به بقیه این است که آنها حس FOMO را تجربه نمیکنند. 

BUIDL :

در بازار رمز ارزها، BUIDL به تمرکز برای ساخت محصولات مرتبط با دنیای رمز ارزها به عنوان راهی برای حمایت از صنعت کریپتو‌‌ و نه در اختیار داشتن دارایی‌‌های کریپتو‌‌ به عنوان سرمایه گذار، اشاره دارد.

این اصطلاح مشتق شده از اصطلاح HODL است. این اصطلاح، فعالین صنعت رمز ارزها را توصیف می‌کند که بدون توجه به نوسانات قیمت به کار خود ادامه می‌دهند، آن‌ها به بلاک چین و ارزهای رمزپایه و کاربردی که می‌توانند داشته باشند، به شدت اعتقاد دارند و به طور فعال در حال تحقق این هدف هستند.

 

بازگشت سرمایه ( :(ROI

بازگشت سرمایه (Return of Investment) یا به اختصار ROI یکی دیگر از اصطلاحات در بازار مالی از جمله بازار ارز دیجیتال است. و در واقع ROI شاخصی برای سنجش عملکرد سرمایه گذاری است و  بازده سرمایه‌گذاری را نسبت به هزینه سرمایه‌گذاری اولیه اندازه‌گیری می‌کند. در واقع استفاده از این شاخص برای مقایسه عملکرد سرمایه‌گذاری‌های مختلف است.

به منظور اندازه­گیری میزان بازگشت سرمایه لازم است ابتدا هزینه اولیه سرمایه‌گذاری را از ارزش فعلی سرمایه‌گذاری کسر گردد. سپس عدد به دست آمده بر هزینه اولیه تقسیم شود:

ROI = مقدار فعلی – هزینه اصلی))/هزینه اصلی

عدد به دست آمده نشان می­دهد که میزان سرمایه شما چند درصد از میزان سرمایه‌گذاری اولیه‌‌ای که داشته‌اید بیشتر شده است.

ATH:

بالاترین قیمت در همه زمان‌ها یا اصطلاحا سقف تاریخی (All Time High)، بالاترین قیمت ثبت شده یک دارایی است.

سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۰ سقف تاریخی بیت کوین قیمت ۱۹,۷۹۸ دلار بود که در سال ۲۰۱۷ ثبت کرد. اما در سال ۲۰۲۰ شرایط تغییر کرد و بیت کوین شروع به زدن سقف های جدید نمود و اکنون سقف تاریخی جدید بیت کوین، قیمت ۶۴,۸۵۴ دلار می باشد.

از نظر تئوری، هر چقدر یک دارایی از اوج قیمت خود فاصله داشته باشد، پتانسیل بیشتری برای رشد دارد و همچنین هر چقدر از اوج قیمت قبلی خود فاصله بگیرد و اوج‌های قیمت جدید را فتح کند، ریسک سقوط افزایش می‌یابد.

ATL:

اصطلاح (All Time Low) ATL در ترید ارزهای دیجیتال به معنی کمترین  قیمت در تمام زمان‌ها و در نقطه مقابل ATH قرار دارد. کمترین قیمت BNB در صرافی بایننس در اولین روز معاملات 0.5 تتر است.

: DYOR

 DYOR قصد دارد تعداد سرمایه گذاران ناآگاه در ارز رمزنگاری شده را کاهش دهد.

 اصطلاح DYOR در ترید ارزهای دیجیتال مخفف عبارت Do Your Own Research و بدان معناست که فرد شخصا باید تحقیق و بررسی خود را پیرامون یک مسئله انجام دهد.

باید توجه داشت که هر کسی که می‌خواهد در بازارهای مالی موفق باشد، باید یک استراتژی معاملاتی منحصر به فرد خود را داشته باشد. سرمایه­گذاران مختلف ممکن است نظرات مختلفی در مورد آینده یک ارز داشته باشند. هدف این است که هر سرمایه­گذار بررسی­های لازم را انجام داده و تصمیماتش بر اساس تحقیق ها و نتیجه­گیری­های خودش باشد.

DD:

Due Diligence (راستی آزمایی، بررسی دقیق، بازبینی موشکافانه) مجموعه فعالیت هایی است که یک شرکت قبل از انعقاد قرارداد انجام می دهد تا ریسک انجام معامله را کاهش داده و از زیان های احتمالی جلوگیری کند.

در مورد سرمایه گذاری نیز باید تحقیقات صورت بگیرد تا اطمینان حاصل شود که همه ریسک ها در نظر گرفته شده است.

 

   
فهرست