ارز دیجیتال چیست


ارزهای دیجیتالی در حقیقت ارزهایی هستند که با پروتکل‌های رمزگذاری‌شده طراحی می‌شوند و هدفشان کاهش تقلب و جلوگیری از جعل و کلاه‌برداری­های ارزی است.

در واقع ارز دیجیتال(Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر اساس علم رمزنگاری ایجاد شده است.می ­توان گفت ارز دیجیتال بعنوان یک واحد پولی یا واسطه تبادل بر پایه ­ی اینترنت تعریف می‌شود.

اکثر ارزهای دیجیتال برای بهره‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند.

به طور کلی ارز دیجیتال ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند و مبنای آن‌ها صفر و یک است. مهم‌ترین ویژگی ارز دیجیتال در غیرمتمرکز بودن آن است. یعنی هیچ نهاد، سازمان یا دولت خاصی، آن را تحت نظارت و کنترل خود ندارد.

این نوع از پول­ ها ویژگی‌هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارد، اما معمولاً تراکنش‌های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است. ارزهای مجازی و رمزارزها هر دو از نمونه‌های ارزهای دیجیتال هستند اما هر ارز دیجیتالی ارز مجازی یا رمز ارز نمی ­باشد. پول‌های دیجیتال مانند پول‌های فیزیکی، برای خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند اما می‌توانند به استفاده در مجامع خاص نیز محدود شوند. به عنوان مثال می‌توان یک پول مجازی مخصوص یک بازی یا شبکه­ ی اجتماعی داشت. پول‌های دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم به عنوان «پول‌های غیرمتمرکز دیجیتال» شناخته می‌شوند؛ به این معنی که مرکزی برای تولید این پول وجود ندارد.

تفاوت ارز دیجیتال با پول عادی

  • غیرقابل برگشت
  • مخفی بودن هویت افراد
  • سرعت بالا در انجام تراکنش بدون محدودیت
  • امنیت بالا و غیرقابل نفوذ بودن رمزارزها
  • نامتمرکز بودن
  • عدم امکان تقلب
  • کنترل رشد تورم و عدم خلق بی­رویه پول
  • هزینه اندک جهت انجام تراکنش­ها

 

کاربردهای ارز دیجیتال

تعدادی از کاربردهای ارز دیجیتال عبارتند از:

خریدهای اینترنتی

در ابتدای امر رمز ارزها با هدف تسهیل در پرداخت‌های اینترنتی ایجاد شدند. این ارزها همانند پول‌های فیزیکی در معاملات استفاده می­شوند.

در دنیای امروزی بسیاری از سایت‌های مطرح در دنیا، اپلیکیشن‌های موبایل و فروشگاه آنلاین و آفلاین، امکان خرید و فروش اینترنتی با ارز دیجیتال را به روش‌های پرداخت خود اضافه نموده­اند.

امکان معامله در سطح بین‌المللی

امکان مبادله بین المللی مهم‌ترین ویژگی ارز دیجیتال است. 

از آنجایی که این ارزها متعلق به کشور خاصی نیست به یک واحد پول بین‌المللی تبدیل شده است که این امکان را فراهم می‌کند از هر نقطه از جهان بتوان با نقاط دیگر مبادلات مالی را به راحتی انجام داد.

تسهیل معاملات سنگین

ارز دیجیتال چون وجود خارجی ندارد و مبتنی بر پول فیزیکی نمی­باشد بهترین گزینه برای معاملات با ارزش بالا و حجم سنگین پول است. در معاملات سنگین که هزینه جابه‌جایی پول زیاد است؛ ارز دیجیتال به راحتی می‌تواند مبادله شود.

همچنین واحدهای ارز دیجیتال ارزش بالاتری نسبت به پول‌های فیزیکی دارند و همین باعث محاسبه راحت‌تر معاملات سنگین بر اساس ارزهای دیجیتال می‌شود.

سرمایه‌گذاری

علاوه بر کاربرد ارز دیجیتال به عنوان روش پرداخت می‌توان آن را به چشم سرمایه‌گذاری و ذخیره ارزش دید.

دور زدن تحریم‌ها

شاید یکی از مهم‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال همین دور زدن تحریم‌ها باشد. بنابراین رمزارزها برای ایران می‌تواند یک عامل تسهیل‌گر در دور زدن تحریم‌ها محسوب شود. 

از آنجایی که یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین بر بستر یک شبکه نامتمرکز توزیع شده است، می‌تواند بدون اینکه نقطه مبدا و مقصد آن شناسایی شود به راحتی به صورت برون مرزی و درون مرزی پول را انتقال دهد. بنابراین برای کشورهای که درگیر تحریم هستند حائز اهمیت است.

 

   
فهرست