طبق اعلام مدیر عملیات بازار فرابورس،ممکن است تا دو ماه آینده مسیر حرکت عرضه اولیه تغییر نماید. به گونه‌ای که عرضه‌های کوچک‌تر از طریق صندوق‌ها یا مخاطبان مشخصی که برای آنها در نظر گرفته می‌شود و عرضه‌های اولیه بزرگ‌تر از طریق فرابورس صورت بگیرند.

یکی از مواردی که در چند وقت اخیر سهامداران نسبت به آن گلمه مند بودند رقم کوچک عرضه اولیه‌هایی است که آنها در آن مشارکت دارند. به نظر می‌رسد در همین مورد تصمیمات جدیدی هم قرار است اتخاذ گردد.

طبق اعلام مدیر عملیات بازار فرابورس،ممکن است تا دو ماه آینده مسیر حرکت عرضه اولیه تغییر کند. به گونه‌ای که عرضه‌های کوچک‌تر از طریق صندوق‌ها یا مخاطبان مشخصی که برای آنها در نظر گرفته می‌شود و عرضه‌های اولیه بزرگ‌تر از طریق فرابورس انجام شود.

محمد صادق غزنوی در همین مورد به دنیای اقتصاد توضیح داده است:در گذشته گفته می‌شد عرضه‌‌های اولیه با توجه به میزان نقدینگی که نیاز دارند موجب ورود بازار به سمت و سوی منفی می‌شود. دلیل این موضوع هم فروش سهام در جهت تامین منابع لازم برای حضور سهامداران در عرضه اولیه عنوان می‌َشد. اما در حال حاضر با توجه به ارزش معاملات و میزان ارزشی که شرکت‌ها به نوعی در بازار سرمایه عرضه می‌کنند، مشاهده می‌کنیم که این ارقام قابلیت مطرح شدن هم ندارند و عرضه‌های اولیه تاثیری در بازار سهام ایجاد نمی‌نماید.

وی افزود: برای مثال بزرگ‌ترین عرضه اولیه در سال جاری مربوط به شرکت‌های صبا و آریا می‌شود که به ترتیب با رقم ۲۱۰۰ میلیارد تومان و ۱۴۰۰ میلیارد تومان تامین مالی در روز عرضه انجام دادند. این اعداد در مقایسه با ارقامی نظیر ۱۹ هزار میلیارد تومانی که در طول روز مورد معامله قرار ‌می‌گیرد به نوعی کمرنگ شده است، در این میان حتی عرضه‌هایی در بازار تجربه کرده‌ایم که ارقام عرضه در مقایسه با ارزش معاملات به هیچ‌عنوان قابل توجه نیست.

غزنوی تصریح کرد: عرضه اولیه‌هایی که اکنون در دستور کار فرابورس قرار دارد به شکلی است که برخی شرکت‌ها باید تامین مالی خود را بنا به هر دلیلی از طریق بازار سرمایه انجام دهند. عرضه‌های اولیه که حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان نقدینگی نیاز دارند در واقع همان عرضه اولیه‌ای است که اگر یک سال و نیم گذشته انجام می‌گرفت به هر سهامدار ۲۰۰ هزار تومان تخصیص داده می‌شد. در حال حاضر عرضه‌‌ها کوچک نشدند اما تقاضا افزایش پیدا کرده است.

او خاطرنشان کرد: شرکت‌های کوچک‌تر به افراد یا صندوق‌ها تعلق بگیرند موضوعی است که در فرابورس مطرح شده اما تا کنون نهایی نشده است. تصویب و ابلاغ این مهم زمانبر است و نمی‌توان زمانی برای اجرای آن اعلام کرد.

 

منبع: تجارت نیوز

فهرست