رئیس سازمان بورس از صدور روزانه ۱۰۰ هزار کد، ورود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در ۵ ماه و آمادگی ۱۵۰ شرکت برای عرضه اولیه در بورس تهران و فرابورس اطلاع داد .

حسن قالیباف اصل در خصوص وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: بورس رشد خوبی را تجربه کرده و عده‌ای در این خصوص می‌گویند عامل اصلی آن افزایش سطح قیمت‌ها در بازار است. زمانی که اصل ۴۴ مطرح شد، عده‌ای می‌گفتند قرار است شرکت‌های بخش دولتی برای خرید و فروش وارد بورس شوند که این موضوع نه تنها باعث اُفت بازار نشد بلکه بازار در چند ماهه اخیر رشد چشمگیری را نیز تجربه نموده است.

سال‌های قبل اگر در طول یک سال ۵۰ یا ۶۰ هزار کد معاملاتی صادر می‌کردیم خوشحال می‌شدیم اما سال جاری روزانه ۱۰۰ هزار کد بورسی صادر می‌شود. حدود۵۰ تا ۶۰ درصد سهامداران تازه وارد بوده و به طور میانگین هر نفر بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان در صندوق ها سرمایه گذاری کرده است. سال قبل مجموع پول ورودی به بازار ۳۵ هزار میلیارد تومان بود اما با وجود گذشت پنج ماه از شروع سال ، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان وارد بازار شده است.

اگر این حجم از پول وارد بازار‌های رقیب می‌شد قطع به یقین سبب افزایش تورم و قیمت ها می شد اما نه تنها این اتفاق در بازار سرمایه رخ نداده بلکه سبب حرکت نقدینگی به سمت تولید هم شده است. سعی بر این است طی سال جاری عرضه های اولیه و سهام شناور را در افزایش دهیم تا شرکت‌های زیادی وارد بازار شوند. در این میان سهام شناور از ۲۰ به ۲۷ درصد افزایش یافته است .

بازار سرمایه برای اولین بار به شرکت‌ها اجازه داد تا بتوانند با سهام ممتاز وارد بورس شوند که در این خصوص می‌توانیم به شرکت آریا ساسول اشاره کنیم. اقدامی که سازمان در نظر گرفته این است که پذیرش شرکت‌های سرمایه گذاری نسبت به قبل آسان‌تر شود. زیرا در گذشته شکایت شرکت‌ها در این زمینه بود که چندین ماه طول می‌کشد در بورس پذیرش شوند اما اکنون پذیرش شرکت ها یک ماهه انجام می شود.

هم اکنون ۵۰ شرکت در بورس تهران و حدود ۱۰۰ شرکت در فرابورس آماده عرضه هستند. هر هفته شاهد دو عرضه اولیه هستیم که یکی از آن‌ها در بورس و دومی در فرابورس است. آزادسازی سهام عدالت که از خرداد ماه انجام شد برخلاف نظر کارشناسی بعضی از دوستان نه تنها سبب اُفت بازار نشد بلکه به ارتقای سرمایه گذار‌ی نیز کمک نموده است.

مشکل اقتصاد این است که بنگاه‌های بزرگ برای سرمایه گذاری نداریم در حالی که اگر بخواهیم مانند کشورهای ابر قدرت در بورس حرفی داشته باشیم باید بنگاه‌های بزرگ را هرچه سریع‌تر راه بیاندازیم.

سال گذشته مجموع تامین مالی شرکت‌های سرمایه گذار ۲۶۰ هزار میلیارد تومان بود در حالی که با گذشت چند ماه از سال  این رقم به ۲۶۰ هزار میلیارد رسیده است. بحث عرضه سلف‌های نفتی به سازمان مربوط نمی‌شود بلکه دولت باید در این قضیه نفوذ نماید.

 

منبع: بورس پرس

فهرست